Modern Art + Design 640

205 föremål
436. Swedish Modern, skåp, 1930-40-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
435. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
434. David Rosén, "Berga", pall, Nordiska Kompaniet 1930-40-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
432. Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
431. Steneby Hemslöjdsförening, gungstol, 1930-40-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
424. Nordiska Kompaniet, gungstol, "Lovö", Swedish Modern.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
423. Axel Einar Hjorth, skåp, Lovö, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
420. Axel Einar Hjorth, bord "Utö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.
Klubbat pris
300 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
410. Josef Frank, spegel för bord, modell "2214", Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
408. Josef Frank, skrin, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
406. Björn Trägårdh, bricka, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1932.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
403. Estrid Ericson, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1953.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
401. Estrid Ericson, bordspingla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
388. Edward Hald, taklampa, Orrefors 1930-tal.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
383. Skåp, "Sportstugemodell", Sverige 1930-tal.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
381. Axel Einar Hjorth, bord, "Sandhamn", Nordiska Kompaniet, 1932.
Klubbat pris
260 000 SEK
Utropspris
200 000 - 250 000 SEK
362. Axel Gute, bokstöd, ett par, patinerad brons, 1900-talets början.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
359. Anna Petrus, ett par. "Blomkruka nr 1", Näfveqvarns Bruk.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
358. Anna Petrus, eldhundar, ett par, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
349. Oscar Antonsson, spegel, Ystad Tenn, Swedish Grace 1928.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK