Important Winter Sale 645

Auktion Live 7–9 december, Arsenalsgatan 2, Stockholm

Visning 1–6 december, Berzelii Park 1, Stockholm
Öppettider vardagar kl 11–18, helg kl 11–16

Se auktionsschema

1151 föremål
1. Skåp, Värmland troligen Fryksdalen, 1700-talets senare del.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
3. Skrivskåp, 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
4. Skänk, 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
6. Byrå, Sverige 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
8 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
7. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
19. Byrå, Stockholmsarbete 1700-talets senare del, Sengustaviansk.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
20. Skåp, ett par, Italien 1700-talets slut, Louis XVI.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
21. Nattskåp, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
22. Spelbord, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
23. Tebord, med fajansbricka, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
24. Fajansbricka, sent 1700-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
28. Konsolbord, 1700-talets andra hälft, Gustavianskt.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
32. Konsolbord, Stockholmsarbete omkring år 1800, Sengustavianskt.
Klubbat pris
85 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
36. Bord, Österrike 1800-talets första del, Empire.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
38. Soffa, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
42. Karmstolar, ett par, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
46. Karmstolar, fyra stycken, Louis XVI.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
56. Karmstolar, ett par, troligen Spanien 1800-tal.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
58. Stolar, ett par, Holland 1700-talets första hälft, Barock.
Klubbat pris
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
60. Stolar, sex stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
61. Stolar fyra stycken, 1700-talets andra hälft, Rokoko.
Klubbat pris
Utropspris
16 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
72. Spegel, Nordeuropa 1700-talets mitt, Senbarock.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
75. Spegel, Stockholmsarbete, Rokoko.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
76. Spegel, Stockholmsarbete, 1770-tal, Gustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
81. Spegel, Stockholmsarbete ca år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
82. Ljuskrona, för fyra ljus, Sverige, 1700-talets mitt, Rokoko.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
85. Ljuskrona, för sex ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
55 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
86. Ljuskrona, för tio ljus, Stockholmsarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
88. Ljuskrona för sju ljus, 1700-talets senare del, Gustaviansk.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
89. Ljuskrona, för fem ljus, från omkring år 1800, Sengustaviansk.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
93. Lykta för fyra ljus, sent 1700-tal, Louis XVI.
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
97. Kandelaber för sex ljus, Parisarbete ca 1810, Empire.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK