Skatter från havets botten E268

Historiska vrak med laster av porslin och keramik fungerar som fantastiska tidskapslar. Frusna i tiden ligger de på havets botten och om bärgade på rätt sätt ger de en vetenskaplig insikt i sjöfarten och de maritima handels-rutterna från tiden när skeppet förliste. De ger oss information om vad som skeppades till vilka länder, det ger oss även ganska exakta årtal för olika former och dekorer. Här bjuder vi ut en rik samling som innehåller några föremål från några av de viktigaste skeppen som bärgats i modern tid, så som t.ex Hatcher, Royal Nanhai, Nan King Cargo, Desaru, Cau ma, Vung Tau Cargo m.fl.

Visar alla 28 föremål som matchar din sökning.
SKÅLAR, ett par, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av stiliserade band och tecken. Diameter 10,5 cm.

Slutpris 1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MINIATYRVASER, två stycken. Sawankhalok, 1440-1470. "Royal Nanhai".

Höjd 6,5-7 cm. Trälåda medföljer.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BURK med LOCK, porslin. Sawankhalok, 1400-tal.

Dekor av växtslingor. Diameter 10,5 cm.

Slutpris 1 550 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅLAR, två stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Dekor i underglasyrblått. Diameter 9 - 14 cm.

Slutpris 5 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASK med LOCK, porslin. En del märkt Vung Tau Cargo, 1690.

Dekor i underglasyrblått. Vasernas höjd 4 cm. Diameter 7,5 cm.

Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). Nanking Cargo.

Rund, dekor i underglasyrblått av landskap. Diameter 15 cm.

Slutpris 3 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKEDAR, ett par, porslin. "Desaru", 1835-1850.

Dekor i underglasyrblått av blomsterslinga. Längd 11 cm.

Slutpris 451 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KRUKA, porslin. Troligen Mingdynastin.

Bukig med fyra hänklar för rep. Glasyren avnött. Höjd 37 cm.

Slutpris 8 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
FAT, porslin. Mingdynastin, Wanli (1572-1620).

Dekor i underglasyrblått av hjortar i landskap. Diameter 22 cm.

Slutpris 4 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KENDI, keramik. Sung/Yuandynastin.

All glasyr bortnött. Spår av koraller och snäckor. Höjd 19,5 cm.

Slutpris 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK

Dekor i underglasyrblått av växtslingor. Diameter 10 cm.

Slutpris 1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASK med LOCK samt KOPP med FAT, porslin. Qingdynastin, 1700-tal.

Dekor i underglasyrblått av växter och på fatet även flodlandskap. Diameter 7-11,5 cm.

Utropspris
3 000 SEK
FAT, fem tycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722). "The Ca Mau Shipwreck".

Dekor i underglasyrblått av växter. Fyra av dem med cappucinerbrun baksida. Diameter 11-11,5 cm.

Slutpris 1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KRUKA, keramik. Mingdynastin (1368-1644).

Bukig med hänklar för rep, brunglaserad. Höjd 9,5 cm.

Slutpris 3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722.

Konturerad med dekor i relief, dekor i underglasyrblått av växter. Diameter 14,5 cm.

Slutpris 3 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, keramik. "Desaru", 1800-tal.

Bukig med dekor i relief, brunglarad. Diameter 14,5 cm.

Utropspris
3 000 SEK
ASK med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Rund med dekor i underglasyrblått. Diameter 10 cm.

Slutpris 1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK

Godronnerade, med hänklar, grönaktig glasyr. Höjd 6,5-7,5 cm.

Slutpris 2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASKAR med LOCK, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Dekor i underglasyrblått av växter. Diameter 10 cm.

Slutpris 4 450 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MUGG, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95). "Nanking Cargo".

Cylindrisk med hänkel, dekor i underglasyrblått, spår av förgyllning och emaljfärg. Höjd 10,5 cm.

Slutpris 3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKÅL, porslin. Hoi An Hoard, sent 1400-tal/tidigt 1500-tal.

Dekor i underglasyrblått av växter. Diameter 15,2 cm.

Slutpris 2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅL samt SKED, porslin. Teksing Cargo tidigt 1800-tal.

Dekor i underglasyrblått av stiliserat mönster med rundlar. Skålens diameter 10,5 cm. Skedens längd 10,5 cm.

Slutpris 1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, porslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95). "Nanking Cargo".

Dekor i underglasyrblått av växter. Diameter 15 cm.

Slutpris 8 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOPPAR, sex stycken, porslin. Mingdynastin (1368-1644).

Dekor i underglasyrblått av växter. Diameter 4,8-5,5 cm.

Slutpris 2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASK med LOCK, porslin. Mingdynastin, (1368-1644).

Dekor i underglasyrblått av fiskar och växter. Med inskription i botten. Diameter 12,5 cm.

Slutpris 2 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRVASER, tre stycken, keramik. Sawankhalok, 1440-1470. "Royal Nanhai".

Höjd 6,5-7 cm. Trälåda meföljer.

Slutpris 2 301 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ASKAR med LOCK, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).

Runda med dekor av växter. Diameter 10 cm.

Slutpris 2 300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOSMETIKA/LACKASKAR, tre stycken, porslin. Qingdynastin, Kangxi (1662-1722). "The Cau Ma Shipwreck".

Dekor i underglasyrblått av växter. Diameter 6,5 cm.

Slutpris 4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK