Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Onlineauktion avslut 13–14 mars.

306 föremål
CARL AUGUST EHRENSVÄRD, tillskriven, tuschteckning.
Klubbat pris
5 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MATTA, semiantik Kazak sannolikt, ca 277 x 198,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
KOKBÖCKER OCH HÄFTEN, 22 volymer.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNESTRUTAR, 28 st, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
COASTERS, ett par, nysilver, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 023 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
Klubbat pris
2 055 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINKARAFFER, ett par + 1 + 1, glas, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, gustaviansk stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
5 201 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BUNKE, glas, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
4 325 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TESKEDAR, 17 st, silver. Bl a Petter Gillberg, Varberg 1791.
Klubbat pris
4 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CARTIER, Panthère, armbandsur, 26,5 x 26,5 (36) mm,
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BREVPRESSAR, 5 st, glas, bl a Rosenthal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
MASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSLAMPA, empirestil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
MEKANISK TAVLA, 1800-tal.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
Klubbat pris
12 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 18 vol, "Svenska slott och herresäten".
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMBORD / STÄLL, omkring 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING LINNEDAMAST, 22 delar.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE ROY, kritteckning, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
11 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FÄLLBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
Klubbat pris
7 145 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, antik Kaukas, ca 135,5 x 93,5 cm.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKE, sk Blekingestake, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
JOHANNES OLSSON,  olja på duk, signerad och daterad 1980.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GROGGLAS, 6 stycken, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
1 200 SEK
Petter Åkerman, transcherkniv, silver,  Stockholm 1771. Rokoko.
Klubbat pris
5 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKBORD, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOKBÖCKER, 7 volymer.
KOKBÖCKER, 7 volymer.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, fajans, Rörstrand, Stockholm, 1700-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
Isak Sandbeck, coaster, silver Stockholm 1818.
Klubbat pris
5 770 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris
5 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 11 volymer.
KOKBÖCKER, 11 volymer.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÄGARGLAS, åtta stycken.  Italien, 1900-tal.
Klubbat pris
6 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ESTHER KJERNER, akvarell, signerad.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TABURETT, Biedermeier, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRITA NORDENCREUTZ, blandteknik, signerad.
Klubbat pris
5 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SLAGBORD, 1700-tal.
SLAGBORD, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MATTA, semiantik Kaukas, ca 175 x 102 cm.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF MÖLLENBORG, ragusked, silver, Stockholm 1834.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Skulptur, "La Victoire de Samothrace".
Klubbat pris
15 001 SEK
Utropspris
500 SEK
KARMSTOL, Empire, Lindome. Tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TAKLAMPA, koppar, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35 mm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VENINI, fat, glas. Italien,  1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
500 SEK
VINGLAS, 10 st, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 2 stycken, allmoge, omkring år 1900.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SNAPPLÅSGEVÄR, turkiskt, 1800-tal.
Klubbat pris
5 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KONFEKTSKÅLAR med öra, nio stycken, 1700-tal.
Klubbat pris
11 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 6 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, daterad 1817.
Klubbat pris
18 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DEKORELEMENT, ett par, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SUPBÄGARE, 10 st, silver, GAB Stockholm bl a 1927.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK