Kan inte nå servern

Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Bukowskis har äran att bjuda in till online-auktionen efter Lars-Yngve Johansson – en av landets mest folkkära antikprofiler. Denna högst personliga och eklektiska samling spänner över klassiskt 1600-tal till det ohämmade 1970-talet. Se även den unika samlingen av argent haché, 1700-talets bortglömda försilvrade föremål som var hans stora passion. Läs mer om samlingen här >
Onlineauktion avslut 13–14 mars.

 
306 föremål
BÖCKER, 7 vol. Design.
BÖCKER, 7 vol. Design.
Klubbat pris 
350 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
BÖCKER, 5 vol. Möbelkonst.
Klubbat pris 
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
599 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
RUDI POLDER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
802 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 8 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 8 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 15 vol. smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
STOL, senbarock, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
900 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
950 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 3 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 3 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 12 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlittertur.
Klubbat pris 
1 001 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, 2 stycken, mässing, omkring år 1800.
LJUSSTAKAR, 2 stycken, mässing, omkring år 1800.
Klubbat pris 
1 010 SEK
Utropspris
1 000 SEK
GLASMÅLNING, Sverige, 1800-tal.
GLASMÅLNING, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, fajans, daterat 1816.
FAT, fajans, daterat 1816.
Klubbat pris 
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 9 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 9 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 150 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
TERRIN med LOCK, porslin. Berlin, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 6 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER/HÄFTEN, 16 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER/HÄFTEN, 16 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
BÖCKER, 13 vol. Konsthantverk.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
BÖCKER, 7 vol. Bl a om Porfyr.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 12 vol. Om keramik.
BÖCKER, 12 vol. Om keramik.
Klubbat pris 
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 10 volymer.
KOKBÖCKER, 10 volymer.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
BÖCKER, 6 vol. Klockor/urmakare.
Klubbat pris 
1 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASKFAT SAMT KOPP MED FAT, porslin, 12 delar. 1900-tal.
ASKFAT SAMT KOPP MED FAT, porslin, 12 delar. 1900-tal.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KOKBÖCKER, 9 volymer.
KOKBÖCKER, 9 volymer.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 4 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Metallhantverk.
BÖCKER, 5 vol. Metallhantverk.
Klubbat pris 
1 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSSURTOUT, argent haché, empire, 1800-talets första hälft.
BORDSSURTOUT, argent haché, empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
BÖCKER, 4 vol. Silverlitteratur, Rosenberg.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
SPELBRÄDEN, 3 stycken, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 6 volymer.
KOKBÖCKER, 6 volymer.
Klubbat pris 
1 550 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
MÄSSINGSKITTEL, 17-/1800-tal.
Klubbat pris 
1 555 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RUDOLF GAGGE, akvarell, signerad.
RUDOLF GAGGE, akvarell, signerad.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BESTICK, 3 st, silver. Bl a Petter Eneroth Stockholm 1793.
BESTICK, 3 st, silver. Bl a Petter Eneroth Stockholm 1793.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 VOL. Silverlitteratur.
BÖCKER, 5 VOL. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
1 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
BORDSSURTOUT, silver, K Andersson, Stockholm 1937.
Klubbat pris 
1 621 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
GUNNAR NYLUND, skål, porslin, ALP Lidköping/Rörstrand.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 10 volymer.
KOKBÖCKER, 10 volymer.
Klubbat pris 
1 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOKBÖCKER, 8 volymer.
KOKBÖCKER, 8 volymer.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 11 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
1 800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
RAKFAT, folierad koppar, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
500 SEK
NATTLJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
NATTLJUSSTAKAR, ett par, paktong, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
1 900 SEK
Utropspris
1 200 SEK
NOTSTÄLL, 1900-tal.
NOTSTÄLL, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 13 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. om glas.
BÖCKER, 6 vol. om glas.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 2vol, Speglar.
BÖCKER, 2vol, Speglar.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
BÖCKER, 5 vol. Guld- och silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 055 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KURT EK & CO, ask för spelmarker, tenn, Stockholm, 1939.
KURT EK & CO, ask för spelmarker, tenn, Stockholm, 1939.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
BRASUTENSILIER, 7 delar, 18 / 1900-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRÄNNVINSFLASKA, 1700-tal.
BRÄNNVINSFLASKA, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFESERVIS, 43 delar, porslin, Rörstrand omkring 1900.
KAFFESERVIS, 43 delar, porslin, Rörstrand omkring 1900.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅL, rutslipat glas. Anglo-irisk, 1800-tal, Empire.
SKÅL, rutslipat glas. Anglo-irisk, 1800-tal, Empire.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
KOMMOD, nyklassicistisk stil, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SAMLING LINNEDAMAST, 27 delar.
SAMLING LINNEDAMAST, 27 delar.
Klubbat pris 
2 210 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
DRYCKESHORN, kohorn och mässing, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
KOPPARKÄRL, 2 st, 1800-tal / tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 13 vol, Möbelkonst.
BÖCKER, 13 vol, Möbelkonst.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
VINGLAS, 2 stycken, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
2 300 SEK
Utropspris
1 000 SEK
JONAS TROSELIUS, gafflar 5 st, silver, Stockholm 1807.
JONAS TROSELIUS, gafflar 5 st, silver, Stockholm 1807.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
CASSONE, barockstil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
2 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
BÖCKER, 8 vol. Rysk och Baltisk silverlitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 2 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 400 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SERVISGLAS, 25 st. 1900-talets första hälft.
SERVISGLAS, 25 st. 1900-talets första hälft.
Klubbat pris 
2 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
GLAS, fyra stycken. 1800-tal.
Klubbat pris 
2 450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MASK, Afrika, 1900-tal.
MASK, Afrika, 1900-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
STATYETT, brons, 1800-tal.
STATYETT, brons, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 500 SEK
Utropspris
1 000 SEK
LJUSSTAKE, argent haché,  rokoko, 1700-tal.
LJUSSTAKE, argent haché, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 200 SEK
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
TABURETT / PIANOSTOL, England, 1800-tal.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 9 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
BÖCKER, 12 vol. Genealogi/Heraldik.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
BÖCKER, 7 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris 
2 655 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MAGNUS BARD, blandteknik, signerad och daterad 2013.
MAGNUS BARD, blandteknik, signerad och daterad 2013.
Klubbat pris 
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
 Dölj
 Visa mer

Contemporary Art & Design 654

272. Joakim Ojanen, "Failface".
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
Budhistorik
28 000
 
SEK
ditt bud
Fair warning
26 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
28 000 SEK