Lars-Yngve Johanssons Samling – onlineauktion

Onlineauktion avslut 13–14 mars.

306 föremål
TECKNING, 1800-tal, med samtida ram.
Klubbat pris
25 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA, koppar, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SLAGBORD, 1700-tal.
SLAGBORD, 1700-tal.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VINGLAS, 18 st, 1800-tal.
VINGLAS, 18 st, 1800-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
BOKSNURRA, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOK, Olof Wexionius: Sinne-Afwel [Göteborg, 1684],
Klubbat pris
18 050 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, akvarell, daterad 1817.
Klubbat pris
18 020 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
LJUSKRONA, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
17 769 SEK
Utropspris
15 000 SEK
SUPBÄGARE, 10 st, silver, GAB Stockholm bl a 1927.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNESTRUTAR, 28 st, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
VINGLAS, 10 st, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
VÄGGLAMPETTER, 2 stycken, allmoge, omkring år 1900.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LUPP, fattning av 18K vitguld med 50X i diamanter samt kedja guld.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
Skulptur, "La Victoire de Samothrace".
Klubbat pris
15 001 SEK
Utropspris
500 SEK
SKÅL, keramik. Japan, Sumida, Meiji (1868-1912).
Klubbat pris
13 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KAFFEKANNA, Rokoko, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
5 000 SEK
MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
Klubbat pris
12 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DEKORELEMENT, ett par, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIERRE ROY, kritteckning, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
11 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KONFEKTSKÅLAR med öra, nio stycken, 1700-tal.
Klubbat pris
11 700 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GÅSLEVERSKÄRARE, nysilver, 1800-talets slut.
Klubbat pris
11 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FOHUNDAR, ett par, sten. Sen Qingdynasti.
Klubbat pris
10 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
MATTA, semiantik Kazak sannolikt, ca 277 x 198,5 cm.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
JOHANNES OLSSON,  olja på duk, signerad och daterad 1980.
Klubbat pris
9 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARTIER, Panthère, armbandsur, 26,5 x 26,5 (36) mm,
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
TRÄDGÅRDSBÄNK, gjutjärn, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRASUTENSILIER, 10 delar, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 900 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BÖCKER, 4 vol, Smyckeslitteratur.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKBORD, Kina, omkring år 1900.
Klubbat pris
8 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FIGURIN / SKULPTUR, majolika, 1800-tal.
Klubbat pris
7 410 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 18 vol, "Svenska slott och herresäten".
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KOLBOX, omkring år 1900.
KOLBOX, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 401 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKBORD / FÄLLBORD, senempire, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BÖCKER, 12 vol.
BÖCKER, 12 vol.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GEORGES SPIRO, olja på pannå, signerad,
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CG RÅSTRÖM, gratäng- samt suffléform, nysilver.
Klubbat pris
7 145 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
DIEDRICH SCHVART, gafflar, 6 st, silver, Karlskrona 1796-97.
Klubbat pris
7 100 SEK
Utropspris
4 000 SEK
LONGINES, Flagship, armbandsur, 35 mm.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ESTHER KJERNER, akvarell, signerad.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KOLONN, gustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
5 000 SEK
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
LJUSKRONA, allmoge, 1800-tal.
Klubbat pris
6 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TERRIN MED LOCK, pläter, England, 1800-tal.
Klubbat pris
6 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BÄGARGLAS, åtta stycken.  Italien, 1900-tal.
Klubbat pris
6 650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Ljusstake med skärm, silver, London 1890.
Klubbat pris
6 410 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, semiantik Kaukas, ca 175 x 102 cm.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TALLRIK, fajans, Rörstrand, Stockholm, 1700-tal.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, ett par, 18K guld.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BJÖRN WECKSTRÖM, MANSCHETTKNAPPAR, 18K guld. Lapponia.
Klubbat pris
6 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ÖRONLAPPSFÅTÖLJ. Queen Anne-stil, 1800-tal.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVLAMPA, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BÖCKER, 6 vol. Smyckeslitteratur.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GRATÄNGFORMAR, ett par, nysilver, Råström, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
3 500 SEK
VINGLAS, sex stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
FÄLLBORD, Sverige, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
2 500 SEK
RUNE JANSSON, olja på duk, signerad och daterad -66.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BÖCKER, 5 vol. Silverlitteratur.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSLAMPA, metall, 1800-tal.
BORDSLAMPA, metall, 1800-tal.
Klubbat pris
5 900 SEK
Utropspris
3 000 SEK