Den nya romantiken

841 föremål
SKRIVBORD, Nyrenässans, omkring år 1900.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MINIATYRMÅLNING, kopia efter Antoine Vestier, gouache.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FORSKRIN, allmoge, sent 1700-tal-/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHARLES LESLIE, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÅP, Sverige, omkring år 1800.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
6 000 SEK
ÖVERSKÅP, sengustavianskt, omkring 1800.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BYRÅ, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-talets början, olja på duk.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Stolar, ett par, senbarockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÄNK, Jugend, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKÄNK, 1800-talets slut.
SKÄNK, 1800-talets slut.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POTTSKÅP, gustaviansk stil, 1800-tal.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 5 st olika, sengustavianska, omkring 1800.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
CARLO CARLONI, Uppfodrad duk 60 x 38 cm.
Klubbat pris
30 000 SEK
Utropspris
40 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
660 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL biedermeier 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD med stenskiva, empirestil, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUST SVENSON - KANDELABER, snidad, signerad 1914.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, sengustaviansk stil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-tal.
BYRÅ, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
STOLAR, 8 st, Karl Johan och Karl Johan stil. 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
POUDREUSE, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, Gustaviansk, 1700-tal.
BYRÅ, Gustaviansk, 1700-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris
4 802 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-talets slut.
BYRÅ, 1800-talets slut.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKÅP, 1800-talets mitt.
SKÅP, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
6 000 SEK
SPEGEL, Nyrokoko, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, Sydeuropa, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 615 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, omkring år 1900.
BYRÅ, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SKRIVBORD, omkring år 1900.
SKRIVBORD, omkring år 1900.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGELPLATEAU, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
VASER, ett par, porslin. Qingdynastin, Guangxu (1875-1908).
Klubbat pris
4 755 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MATTA, Old Afghan, ca 275 x 230 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
LJUSKRONA, barockstil, sent 1900-tal.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SPEGEL, 1920-tal.
SPEGEL, 1920-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, svensk rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BERGÈRE, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 230 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GOLVUR, David Pain, London, 1700-tal och senare.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, art nouveau, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JARDINIERER, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
30 888 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SPEGEL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
8 420 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATTA, Iran, Qum, 210x133 cm.
MATTA, Iran, Qum, 210x133 cm.
Klubbat pris
220 EUR
Utropspris
400 EUR
MATTA, Ziegler design, ca 267 x 201 cm.
Klubbat pris
6 250 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BIRGER LJUNGQUIST, akvarell, signerad och daterad 1951.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
SERVISDELAR, 32 stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 333 SEK
Utropspris
5 000 SEK
TAKLAMPA, Art Deco, 1920-30-tal.
Klubbat pris
4 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
SKRIVBORD, rokokostil, 2000-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GOLVLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DOSOR, 3 st, tidigt 1900-tal.
DOSOR, 3 st, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MUGG samt LJUSSTAKE, glas, 17/1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELDSKÄRM, 1800-tal.
ELDSKÄRM, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
LJUSKRONA, Barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
6 700 SEK
Utropspris
6 000 SEK
URNOR, ett par, porslin, Kina, sen Qing.
Klubbat pris
4 789 SEK
Utropspris
3 000 SEK
MATBORD, sent 1800-tal.
MATBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
12 501 SEK
Utropspris
5 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR 1800-TAL ,  olja på duk.
Klubbat pris
6 800 SEK
Utropspris
8 000 SEK
TAKLAMPA, gustaviansk stil 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, oljor på duk ett par, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
4 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, Sverige, 1800-talets början, empire.
Klubbat pris
7 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
KLÄDSKÅP, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 199 SEK
Utropspris
6 000 SEK
APPLIQUER, ett par, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, mässing, 1900-talets förta hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FAT, porslin. Sen Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 806 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GLASSERVIS, 72 delar. 1800-tal.
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
LJUSKRONA, för 8 ljus, rokokostil, 1900-talets början.
Klubbat pris
8 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK