Den nya romantiken

841 föremål
BORDSPENDYL, omkring 1900.
BORDSPENDYL, omkring 1900.
Klubbat pris
5 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERTIL GADÖ, gouache signerad och daterad 45.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 855 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets slut.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VAS, kompaniporslin. Qingdynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
1 040 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BENPROTES omkr 1900.
BENPROTES omkr 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK med LOCK, samt SKÅLFAT, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, Skultuna SB nr 43, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FIGURINER, 2 st, porslin, Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.
MÅNSKENSAMPEL, omkring 1900.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
MINIATYRMÅLNING, kopia efter Antoine Vestier, gouache.
Klubbat pris
450 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Sen Qingdynastin, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
6 806 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
FAT, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FORSKRIN, allmoge, sent 1700-tal-/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
EMIL NÄSVALL, skulpturer, 4 st, gips,
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
DOSOR, 3 st, tidigt 1900-tal.
DOSOR, 3 st, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD med stenskiva, empirestil, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
OKÄND KONSTNÄR, olja på duk, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
660 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUST SVENSON - KANDELABER, snidad, signerad 1914.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPELBORD, sent 1800-tal.
SPELBORD, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
TEXTILIER, 7 st. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSUR, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, mässing, 1800-tal.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGPLÅTAR, ett par, mässing, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
UNO FALKENGREN, fotografi, daterat 1919.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FICKUR, ca 53 mm.
FICKUR, ca 53 mm.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, porslin, Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 334 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KLAFFBORD, 1800-talets senare del.
Klubbat pris
400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SOFFA, 1900-talets början, Louis XVI-stil.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
1 500 SEK
VÄGGBÄNK, Gustaviansk stil, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GUSTAF ERIK HASSELGREN, teckning signerad och daterad 1825.
Klubbat pris
2 355 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SPEGEL, 1800-tal,
SPEGEL, 1800-tal,
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKÅL med LOCK, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
2 209 SEK
Utropspris
1 500 SEK
SKED, förgyllt silver, 'Kings Pattern', GW Richter, 1849.
Klubbat pris
571 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, bemålat plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOL, barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPELBORD, Queen Anne-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ASK, malakit och mässing, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GALLERSKÅL, porslin. Tyskland, 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
OKÄND KONSTNÄR, 1800-TAL, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SYBORD, gustaviansk stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TAKLAMPA Italien 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIEDESTALER 3 st omkring 1900.
Klubbat pris
7 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARL AUGUST FAHLGREN, olja på duk, ej signerad.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
CARTIER, scarves, 3 st.
CARTIER, scarves, 3 st.
Klubbat pris
716 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL, 1920-tal.
SPEGEL, 1920-tal.
Klubbat pris
3 900 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SÄNGBORD, 1800-tal.
SÄNGBORD, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BÅLSKÅL,  porslin, Kina, Qianlong 1736-1795.
Klubbat pris
1 005 SEK
Utropspris
2 000 SEK
PIEDESTALER, 2 st, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
MUGG samt LJUSSTAKE, glas, 17/1800-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SCHÄSLONG, nyrokoko, omkring 1900.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
SPEGEL biedermeier 1800-talets mitt.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD nyrokoko 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
TEBORD, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
ELDSKÄRM, 1800-tal.
ELDSKÄRM, 1800-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD Louis XVI 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal.
FÄLLBORD, 1800-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
STOLAR, 3 stycken, sengustavianska, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HANS ERIK ERIKSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
DAMARBETSBORD, sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HERMÈS scarf "Flottille" 1971 design P Peron.
Klubbat pris
964 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BROSCH, 18K guld besatt med odlade pärlor ca 4,5 mm.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK