Den nya romantiken

841 föremål
AGNES BÖRJESON, olja  på duk, signerad.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
4 000 SEK
ALTARLJUSSTAKAR, ett par, barockstil.
Klubbat pris
2 345 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-tal.
AMPEL, empirestil, 1900-tal.
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS TRULSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
ANDERS ZORN, etsning, 1904, signerad med blyerts.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
ANDRÉ LHOTE, gouache, signerad A. Lhote.
Klubbat pris
17 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
ANNA PALM DE ROSA, akvarell, signerad Anna Palm.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
APPLIQUER, ett par, rokokostil, 1900-tal.
Klubbat pris
2 300 SEK
Utropspris
2 500 SEK
ARKIV / MONTERSKÅP, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
ASK med LOCK, samt SKÅLFAT, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
1 500 SEK
ASK, malakit och mässing, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
AUGUST MALMSTRÖM, "Odygd (Ordningens återställande)".
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
AUGUST SVENSON - KANDELABER, snidad, signerad 1914.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
1 500 SEK
AUGUSTIN ZWILLER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL FRIDELL, Etsning, signerad.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
AXEL NILSSON, olja på duk, signerad och daterad 1928.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BALJFÅTÖLJ, sengustaviansk stil, 1920-tal.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BANKETTER, ett par, sengustaviansk stil, omkring 1900.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BANKETTSOFFA/DAGBÄDD, 1800-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
BAROCKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris
4 802 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BENPROTES omkr 1900.
BENPROTES omkr 1900.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BERGÈRE, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
4 230 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BERTIL GADÖ, gouache signerad och daterad 45.
Klubbat pris
300 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BIBLIOTEKSSTEGE, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
380 EUR
Utropspris
300 EUR
BIRGER LJUNGQUIST, akvarell, signerad och daterad 1951.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMBORD, gustaviansk stil, 1900-tal.
Klubbat pris
9 600 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLOMBORD, gustaviansk stil, 1900-talets slut.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
BLÄCKSTÄLL, silver, 1800-tal.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOCKBORD, England, 1700-tal.
BOCKBORD, England, 1700-tal.
Klubbat pris
7 600 SEK
Utropspris
7 000 SEK
BOJANER, tre stycken, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 459 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BOJANER, två snarlika, porslin. Qingdynastin, 1800-tal.
Klubbat pris
3 700 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BOKHYLLA, sent 1800-tal.
BOKHYLLA, sent 1800-tal.
Klubbat pris
9 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BOKSKÅP, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD Louis XVI 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD med stenskiva, empirestil, sekelskiftet 1900.
Klubbat pris
2 600 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORD nyrenässans-stil 1900-tal.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD nyrokoko 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORD, Rokoko, 1700-tal.
BORD, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
8 400 SEK
Utropspris
8 000 SEK
BORD, Sydeuropa, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 615 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORD, barock, 1700-tal.
BORD, barock, 1700-tal.
Klubbat pris
33 010 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, barockstil, 1800-tal samt med äldre delar.
Klubbat pris
8 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, barockstil, 1800-tal.
BORD, barockstil, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BORD, senbarockstil, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BORD, sengustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
610 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSLAMPOR, ett par, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BORDSPENDYL, 1800-talets slut.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
1 500 SEK
Klubbat pris
1 334 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSPENDYL, Louis XVI-stil, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BORDSPENDYL, Wien, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSPENDYL, omkring 1900.
BORDSPENDYL, omkring 1900.
Klubbat pris
5 750 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSSPEGEL, Gustaviansk stil.
Klubbat pris
3 450 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BORDSSPEGEL, silver, Österrike-Ungern, omkring 1900.
Klubbat pris
5 221 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BORDSUR, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BORDSUR, John Smith, London, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BOUILOTTE-LAMPA empire-stil sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BOUILOTTE-LAMPA empirestil 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
1 450 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, bemålat plåt, 1800-tal.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BRICKA, porslin, Meissen, 1900-tal.
Klubbat pris
2 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, porslin. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
1 855 SEK
Utropspris
1 500 SEK
BRICKA, silver, W A BOLIN, Stockholm 1923.
Klubbat pris
30 051 SEK
Utropspris
18 000 SEK
BRICKBORD, Rokoko, 1700-tal.
BRICKBORD, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BROSCH 1860-tal.
BROSCH 1860-tal.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BROSCH, 18K guld besatt med odlade pärlor ca 4,5 mm.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 000 SEK
BUDDHA, sten. Sydostasien, 1900-tal.
Klubbat pris
1 700 SEK
Utropspris
3 000 SEK
BYRÅ, 1800-tal.
BYRÅ, 1800-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BYRÅ, 1800-tal.
BYRÅ, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
BYRÅ, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 401 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
7 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK