Den nya romantiken

841 föremål
FIGURINER, 2 st, porslin, Frankrike, omkring 1900.
Klubbat pris
2 700 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FLAMLÄNDSK SKOLA, 1600-TAL. olja på pannå.
Klubbat pris
19 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
FORSKRIN, allmoge, sent 1700-tal-/tidigt 1800-tal.
Klubbat pris
2 400 SEK
Utropspris
1 500 SEK
FOTOGENLAMPA, mässing, sent 1800-tal.
Klubbat pris
2 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
FRANZ VON PERSOGLIA, olja på förstärkt pannå, signerad.
Klubbat pris
3 850 SEK
Utropspris
5 000 SEK
FRITZ L'ALLEMAND, tillskriven, olja på duk.
Klubbat pris
11 100 SEK
Utropspris
10 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-tal.
FÄLLBORD, 1800-tal.
Klubbat pris
650 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÄLLBORD, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
FÅTÖLJ / BERGERE, Louis XVI-stil, 1900-tal.
Klubbat pris
1 200 SEK
Utropspris
2 500 SEK
FÅTÖLJER ett par rokokostil 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
GALLERIMATTA, Koljaj, ca 745 x 82 cm.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GALLERIMATTA, Nain, 380 x 77 cm.
Utropspris
8 000 SEK
GALLERSKÅL, porslin. Tyskland, 1900-tal.
Klubbat pris
800 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GARDEROBSSKÅP tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GLAS, fyra stycken. Hessisk modell, 1700-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
GLASSERVIS, 72 delar. 1800-tal.
Klubbat pris
9 300 SEK
Utropspris
8 000 SEK
GOLVLAMPA, jugend, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 200 SEK
Utropspris
2 000 SEK
GOLVUR, 1800-talets mitt.
GOLVUR, 1800-talets mitt.
Klubbat pris
5 200 SEK
Utropspris
7 000 SEK
GOLVUR, David Pain, London, 1700-tal och senare.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
GOLVUR, Sunderland, 1800-tal.
GOLVUR, Sunderland, 1800-tal.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
GOLVUR, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
GRETA GERELL, olja på pannå, signerad och daterad -74.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUGLIELMO ZOCCHI, olja på papp-pannå, signerad G. Zocchi.
Klubbat pris
18 500 SEK
Utropspris
15 000 SEK
GUNNAR ZETTERSTRÖM, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 500 SEK
GUSTAF ERIK HASSELGREN, teckning signerad och daterad 1825.
Klubbat pris
2 355 SEK
Utropspris
1 500 SEK
GYULA EDER, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HANDFAT, kompaniporslin. Qingdynastin, Yongzheng (1723-35).
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
12 000 SEK
HANS ERIK ERIKSSON, olja på pannå, signerad.
Klubbat pris
1 100 SEK
Utropspris
2 000 SEK
Klubbat pris
16 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
HERMÈS scarf "Flottille" 1971 design P Peron.
Klubbat pris
964 SEK
Utropspris
2 000 SEK
HOLLÄNDSK SKOLA, olja på koppar, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HURTSAR/SÄNGBORD, ett par, 1900-talets andra hälft.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
HURTSSKRIVBORD, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
850 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÖRNHÄNGSKÅP, allmoge, 1700-tal.
Klubbat pris
1 900 SEK
Utropspris
2 500 SEK
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
HÖRNSKÅP, 1800-tal.
Klubbat pris
5 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, Dalarna, daterat 1784.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
3 500 SEK
HÖRNSKÅP, allmoge, omkring år 1800.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
HÖRNSKÅP, rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris
4 600 SEK
Utropspris
6 000 SEK
HÖRNSKÅP, två stycken, 1800-tal.
Klubbat pris
6 300 SEK
Utropspris
5 000 SEK
IVAR AROSENIUS, akvarell och blyerts.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
Ikon, Moskva 1908-1917.
Ikon, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris
4 201 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JALUSISKÅP, Louis XVI, omkring år 1800.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
JAN PIERRE VICTOR VAN LOOY, olja på duk, signerad.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JARDINIERER, tre stycken, porslin. Kina, 1900-tal.
Klubbat pris
30 888 SEK
Utropspris
3 000 SEK
JEF LAMBEAUX, efter. Byst, gips, signerad Jef Lambeaux.
Klubbat pris
1 800 SEK
Utropspris
2 500 SEK
JOHAN FREDRIK MARTIN,  Akvarellerad linjeetsning, signerad.
Klubbat pris
15 500 SEK
Utropspris
20 000 SEK
JOSEF FRANK, golvlampa modell 1842, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris
15 300 SEK
Utropspris
4 000 SEK
K ANDERSSON, karott med lock silver Stockholm 1913.
Klubbat pris
4 200 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KANDELABRAR 2 st daterade 1810 och 1812.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KANDELABRAR ETT PAR, Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
KANDELABRAR ett par Gusum modell 7 omkring 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, mässing, Skultuna SB nr 43, 1800-tal.
Klubbat pris
1 500 SEK
Utropspris
1 500 SEK
KARMSTOL, Louis XVI-stil, 1800-talets slut.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
KARMSTOL, barockstil, 1900-talets första hälft.
Klubbat pris
750 SEK
Utropspris
2 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Louis XVI, 1700-talets slut.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Rokoko,  1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
15 833 SEK
Utropspris
16 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, art nouveau, 1900-talets början.
Klubbat pris
3 400 SEK
Utropspris
3 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, gustaviansk stil, 1900-talets mitt.
Klubbat pris
1 600 SEK
Utropspris
2 500 SEK
KARMSTOLAR, ett par, hardwood. Kina, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris
3 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
KARMSTOLAR, ett par, rokoko, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 SEK