Det dukade bordet – dine in style

Bejaka din kreativitet genom att duka vackert!

Vill man kan man snegla åt populära historiska dukningar som fortfarande påverkar vårt sätt att duka och servera – de två främsta kallas "Service a la Francaise" och "Service a la Russe". Den förstnämnda kommer från det franska hovets 1700-talsbjudningar och den andra fick sitt namn under 1800-talet efter en middag hos den Ryske diplomaten Prins Borisovitch Kourakine.

Eller så kan man improvisera och blanda. Säsong och syfte bestämmer naturligtvis utseende, stämning och färger för dukningen – men variationsmöjligheterna är ändlösa – därför är det roligt att kunna frossa i olika stilar genom de föremål som auktionen, "Det dukade bordet", erbjuder.

109 föremål
SLAGBORD, 1800-tal.
SLAGBORD, 1800-tal.

Utropspris
3 000 SEK