Selected Modern Silver F764
Selected Fashion – A Private Collection F771
Arts of Asia – In the year of the Fire Horse F707
Selected Jewellery – Valentine’s F766
Kitchen Stories E1284
Modern Design, Timeless Weave E1292
A Token of Love E1285
Blomstrande Allmoge  E1281

99 etsningar av Zorn

I denna temauktion har vi nöjet att presentera ett brett utbud av etsningar av Anders Zorn. Motiven spänner över hela hans motivrepertoar, från vänskapsportätt till nakenakter.

Få andra konstnärer kan som Anders Zorn påvisa samma skicklighet inom flera olika tekniker. Hans enorma talang för att måla i olja så väl som akvarell, hans lätthet med en pensel på duk och hans skicklighet som etsare överträffas av få. Vid sin död hade Zorn komponerat över 280 stycken etsningar där vissa går tillbaka på målningar medan andra är skapade direkt för plåten. Bukowskis hade vid sekelskiftet ensamrätt på att sälja alla Zorns etsningar och de stod högt i kurs på konstmarknaden.

Auktionens etsningar kommer från en betydande privatsamling av Zorn-grafik.

95 föremål