Tedosa, tekruka samt fat, porslin. Qingdynastin, 1700/1800-tal.

En tedosa i underglasyrblått med flodlandskap. Höjd 12 cm. Nagg. En tekruka med grön glasyr. Höjd 16 cm. Dekor i relief. Inpressade märken i botten. Borrad för el. Krackelyr, mistor. Ett imarifat, mått 16x16 cm. Slitage.

Nagg, mistor, slitage. Hål för el.

Utropspris
3 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Important Spring Sale 657

1209. Antik kinesisk meditationsmatta. Sen Qingdynasti, omkring år 1900. Mått ca 357,5x60 cm.
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
Budhistorik
Aktuellt bud:
5 500 SEK