Löwenadler Collection H059

159 föremål
120. SKULTPURHUVUD, terracotta. Troligen Etruskisk, 300 f.kr.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
121. SKULPTUR, sandsten. Hellenistisk, troligen 500-400 f. Kr.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
122. SKULPTUR, lergods. Grekland, Hellenistisk, troligen omkring 300 f. Kr.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
126. SKULPTURHUVUD, lergods. Hellenistiskt, troligen 500-300 f. Kr.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
128. SKULPTUR, terracotta. Grekiskt, attisk, troligen 500-200 f. Kr.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
129. SKULPTURHUVUD, lergods. Romerskt/Grekiskt, troligen 500-200 f. Kr.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
130. SKULPTUR, marmor. Romersk, troligen omkring år 100 e.Kr.
Klubbat pris
180 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
131. VINKRUKA, terracotta. Medelhavsområdet.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
134. GEORG TOTH, bänk, signerad och daterad 2000.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
136. Karl Manfred Rennertz, Utan titel.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
137. URNA med LOCK, kopparlegering. Hanstil, 1900-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
138. KANONRÖR, brons. Troligen Sydostasien.
Klubbat pris
3 600 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
139. SKULPTUR/PIPA, brons. Troligen Sydostasien.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
141. KÄPP, omkring år 1900.
141. KÄPP, omkring år 1900.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
600 - 800 SEK
142. KANDELABRAR, ett par, empirestil, 1900-tal.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
143. TRÄDGÅRDSURNA, Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
146. AMPEL, för tre ljus, svensk empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
147. MATBORD, av Per Öberg Arkitektkontor, 1900-talets senare hälft.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
148. STOLAR, 6 st, Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris
34 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
149. BORD, Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
150. KARMSTOLAR, ett par Karl Johan, 1820-40-tal.
Klubbat pris
75 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
151. Burk med lock, nysilver, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
152. Bägare/Vas, pläter, 1800-/1900-tal.
Klubbat pris
1 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
154. KANAPÉ, Karl Johan, 1820-30-tal.
Klubbat pris
65 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
155. SOFFA, empirestil, omkring år 1900.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
157. BORD (ursprungligen del av vägg), Främre orienten, 500-talet eKr.
Klubbat pris
155 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
158. KARAFFER, två stycken, glas. Böhmen, 1900-tal.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
159. FIGURINER, två stycken, lergods. Mingstil, 1900-tal.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
161. BRASGARNITYR, 3 delar, 1900-tal.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
163. SOFFA, "Howardmodell", samtida produktion.
Klubbat pris
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
165. SIDEBOARD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
167. Ulrica Hydman-Vallien, skål, målat glas, Kosta Boda.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
168. BORDSLAMPA, 1900-tal.
168. BORDSLAMPA, 1900-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
174. BYRÅ, Sverige, 1800-tal.
174. BYRÅ, Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
60 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
175. BORD, 1900-talets slut.
175. BORD, 1900-talets slut.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
176. BORDSDUK, rund, ca 256 i diameter, reliefsammet från Rubelli.
Klubbat pris
5 000 SEK
Utropspris
1 200 - 1 500 SEK
177. BORDSPENDYL, Louis XVI, Paris, 1700-talets slut.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
180. GARDINER, 6 st. varav fem svagt gråvita och en svagt benvit.
Klubbat pris
1 300 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
181. BORDSLAMPA, empire, Frankrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
19 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
182. TABURETTER, ett par, gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
183. MEDITATIONSMATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 60 x 66,5 cm.
Klubbat pris
2 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
186. Lars Gynning, Monaco Ville.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
800 - 1 000 SEK
187. MATTA, antik Ningxia, Kina, sen Qing, ca 130 x 70,5 cm.
Klubbat pris
2 200 SEK
Utropspris
1 800 - 2 000 SEK