Kan inte nå servern

Tema Eclectic Auktion S193

 
125 föremål
337. BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar.
337. BARDISK, Dyrlund Smith, Danmark, 1960-tal med fyra barstolar.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire.  I Jacob-Desmalters art.
436. BERGERE. Frankrike, 1800-talets början. Empire. I Jacob-Desmalters art.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
735. BERGÈRER, ett par, 1800-tal.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 SEK
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
552. BLOMBORD, ett par. Herrgårdssnickeri.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
710. BORD, Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
2 600 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
519. BORD, samt STOLAR, 4 st. Barock. Schweiz.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
238. BORD. Holländsk barockstil.
238. BORD. Holländsk barockstil.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
371. BORGE MOGENSEN, bord (spelbord) "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
334. BORGE MOGENSEN, byrå, teak, Karl Andersson.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
370. BORGE MOGENSEN, fåtöljer, 1 par "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
87. BORGE MOGENSEN, soffa "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
87. BORGE MOGENSEN, soffa "Tremme", Fritz Hansen, Danmark 1965.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
553. BRICKBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
405. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
405. BYRÅ, av Anders Hult (mästare i Stockholm 1767-73). Rokoko.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
372. BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal.
372. BYRÅ, okänd formgivare, Spanien, 1980-tal.
Klubbat pris 
4 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
467. BYRÅ. Gustaviansk.
467. BYRÅ. Gustaviansk.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
105. BYRÅ. Louis XVI-stil.
105. BYRÅ. Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
220. BYRÅ. Sengustaviansk.
220. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
112. BYRÅ. Sengustaviansk.
112. BYRÅ. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
415. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
415. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
471. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
527. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
527. BYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
108. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
108. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 200 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
487. BYRÅ. Tyskland, 1700-tal.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
545. CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB.
545. CARL MALMSTEN, skrivbord, "Nya Guldheden". Åfors Möbelfabriks AB.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
420. DAMARBETSBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
555. DANSK FORMGIVARE, matbord samt stolar, 10 st, 1960-tal.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
675. DRAGKISTA, 1700-tal.
675. DRAGKISTA, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
832. DUMB WAITER, valnöt. England Regency.
832. DUMB WAITER, valnöt. England Regency.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
1 500 - 2 000 SEK
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
470. ERIK HÖGLUND, säng, 1969.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
398. FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964.
398. FREDRIK SIECK, stolar, 7 st, Fritz Hansen, Danmark, 1964.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
764. FÅTÖLJ, "BD1", design Björn Dahlström för Cbi, Sverige 2000-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
671. FÅTÖLJ, "Diamond chair", formgiven av Harry Bertoia.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
1 000 - 1 500 SEK
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
716. FÅTÖLJ, "Formula", Ruud Ekstrand & Christer Norman för Dux, 1960-70-tal.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
826. FÅTÖLJ, "PK 22" Poul Kjaerholm, för E Kold Christensen, Danmark.
826. FÅTÖLJ, "PK 22" Poul Kjaerholm, för E Kold Christensen, Danmark.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
709. FÅTÖLJ, modell 41, "Paimio", Alvar Aalto för Artek, Finland.
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
472. FÅTÖLJ. England, 1800-talets början. Regency.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
678. FÅTÖLJER, ett par, "Diamond chair", Harry Bertoia.
Klubbat pris 
7 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
822. GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.
822. GUNGSTOL, Ray och Charles Eames för Herman Miller, USA.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
26. HANS J WEGNER, stolar, 6 st "CH-30", Carl Hansen, Danmark 1950-60-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, 
Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
428. HANS OLSEN, matbord och stolar, 4 st, Frem Röjle, Danmark 1950-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
488. HÖRNKONSOLBORD. Sengustavianskt.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
753. INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.
753. INDUSTRISTOLAR, 2 st, bl a Evertaut, 1900-talets mitt.
Klubbat pris 
3 400 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
338. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
338. JOSEF FRANK, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
4 800 SEK
Utropspris
2 000 - 2 500 SEK
333. JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
333. JOSEF FRANK, vägghylla, Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
2 000 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
421. KARMSTOL. Danmark, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
102. KARMSTOL. Gustaviansk, Lindome.
102. KARMSTOL. Gustaviansk, Lindome.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
478. KARMSTOL. Gustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
419. KARMSTOL. Gustaviansk. En senare kopia medföljer.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
460. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
483. KARMSTOL. Gustavianskt provinsarbete.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
5. KARMSTOL. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
468. KARMSTOLAR, ett par, gustavianskt provinsarbete 1800-tal.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
100. KARMSTOLAR, fyra stycken. Senempire, förmodligen Baltikum.
100. KARMSTOLAR, fyra stycken. Senempire, förmodligen Baltikum.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
697. KARMSTOLAR, sex st. Märkta Thonet.
697. KARMSTOLAR, sex st. Märkta Thonet.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
517. KISTA. Gotik och senare.
517. KISTA. Gotik och senare.
Klubbat pris 
13 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
684. KONFERENSEBORD, Bengt Pelle Lind.
684. KONFERENSEBORD, Bengt Pelle Lind.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
752. KONSOLBORD, gustavianskt.
752. KONSOLBORD, gustavianskt.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
490. KONSOLBORD. Gustavianskt.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
688. KÖPMANSDISK, Tidigt 1900-tal. Frankrike.
688. KÖPMANSDISK, Tidigt 1900-tal. Frankrike.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
368. LIGGSTOL, "Pernilla 3", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1964.
368. LIGGSTOL, "Pernilla 3", Bruno Mathsson, Firma Karl Mathsson, Värnamo 1964.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
683. MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno.
683. MATBORD, "Nomos" av Norman Foster, för Tecno.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
692. MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal.
692. MATBORD, Yrjö Kukkapuro för Haimi, Finland 1970-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
677. POTTSKÅP. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
374. RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.
374. RODNEY KINSMAN, bokhylla, "Grafitti", för Bieffeplast, 1980-tal.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
365. RODOLFO DORDONI, fåtöljer, ett par, "Suitcase", för Minotti, Italien.
365. RODOLFO DORDONI, fåtöljer, ett par, "Suitcase", för Minotti, Italien.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
366. RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien.
366. RODOLFO DORDONI, sittpuffar, "Villon", ett par för Moroso, Italien.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
101. SALONGSBORD, 1800-talets slut. Med Gustav VI Adolfs ägarmärkning.
101. SALONGSBORD, 1800-talets slut. Med Gustav VI Adolfs ägarmärkning.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
489. SALONGSBORD. Gustaviansk stil.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
503. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
92 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
718. SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark.
718. SERVERINGSVAGN Hans J Wegner för Andreas Tuck, Danmark.
Klubbat pris 
3 500 SEK
Utropspris
2 500 - 3 000 SEK
820. SKOLBÄNK, möjligen Jean Prouvè, Frankrike 1940-tal.
820. SKOLBÄNK, möjligen Jean Prouvè, Frankrike 1940-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
540. SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson.
540. SKRIVBORD MED TABURETT, Anders Berglund, Gösta Engström, Hans Johansson.
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
770. SKRIVBORD, Louis XVI-stil.
770. SKRIVBORD, Louis XVI-stil.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
464. SKRIVBORD. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
104. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
104. SKRIVBYRÅ. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
782. SKRIVSKÅP, av Jacob Sjölin ( mästare i Köping och Kongsör 1767 - 1785 ).
782. SKRIVSKÅP, av Jacob Sjölin ( mästare i Köping och Kongsör 1767 - 1785 ).
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
771. SKÄNKSKÅP, 1700-tal.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
126. SKÅP, Rokoko, 1700-tal.
126. SKÅP, Rokoko, 1700-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
237. SKÅP. Barockstil.
237. SKÅP. Barockstil.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
418. SKÅP. Holland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
524. SLAGBORD. Sverige, 1800-tal.
524. SLAGBORD. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
107. SNEDKLAFFSSEKRETÄR. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
107. SNEDKLAFFSSEKRETÄR. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
685. SOFFA, Frankrike 1800-talets andra hälft.
685. SOFFA, Frankrike 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
367. SOFFA, Josef Frank, Firma Svenskt Tenn,
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
689. SOFFA, Josef Frank. Firma Svenskt Tenn.
689. SOFFA, Josef Frank. Firma Svenskt Tenn.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
717. SOFFA, tresits, Danmark.
717. SOFFA, tresits, Danmark.
Klubbat pris 
5 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
99. SOFFA. Gustaviansk.
99. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
485. SOFFA. Gustaviansk.
485. SOFFA. Gustaviansk.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
477. SOFFA. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
480. SOFFA. Louis XV, 1700-talets mitt.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
486. SOFFA. Sengustaviansk.
486. SOFFA. Sengustaviansk.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
461. SOFFA. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
792. SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.
792. SPEGEL MED KONSOLBORD. Empire, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
 Dölj
 Visa mer

Modern Art & Design 656

158. Estrid Ericson, burk med lock, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1935.
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Budhistorik
46 000
 
SEK
ditt bud
44 000
 
SEK
ditt bud
42 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
40 000
 
SEK
ditt bud
38 000
 
SEK
ditt bud
36 000
 
SEK
ditt bud
34 000
 
SEK
ditt bud
32 000
 
SEK
ditt bud
30 000
 
SEK
ditt bud
28 000
 
SEK
ditt bud
26 000
 
SEK
ditt bud
24 000
 
SEK
ditt bud
22 000
 
SEK
ditt bud
Aktuellt bud:
46 000 SEK