Bonat trä och rotting. Kannelerade ben med fleuroner. Klädda och stoppade armlän. Lös sittdyna. Sitthöjd 42 cm.
Slitage. Märken. Smärre skador på rottingen. Senare klädsel. Fläckar. Dekorband saknas delvis. Ena stolen med skador på rottingen i ryggen.