Stomme av ek. Utfällvar skrivklaff med bakomliggande låd- och skåpinredning. Underdel med fyra lådor. Beslag av mässing. Bredd 105,5. Djup 52. Höjd 103 cm. Nyckel finns.
Renoverad. Kompletterad. Senare beslag. Maskstungen. Skador. Lagningar. Slitage. Nyckel passar inte till alla lås.