Tudelat. Fanerat med valnöt, skuren dekor. Överdel med glasat dörrpar och bakomliggande hyllplan. Nedtill med dörrpar och bakomliggande hyllplan. Bredd 113. Djup 49. Höjd 250 cm. Nyckel finns.
Del av fotavslutning saknas. Slitage. Repor. Märken. Ställvis blekt. Torrsprickor.