Svarmålad med dekor av bladslingor. En fällbar klaff med bakomliggande lådor och fack. Under fyra lådor i tre varv. Längd 47 cm, bredd 21 cm, höjd 56 cm.
Slitage. Skador. Delar saknas. Rostangrepp. Färgbortfall. Två lådor låsta, nyckel defekt och fungerar ej.