Tudelat. Målat. Överdel med dörrpar. Underdel, nedfällbar klaff med bakomliggande skrivinredning. Tre lådor. Beslag av mässing. Bredd 125, djup 61, höjd ca 200 cm.
Slitage. Låst dörrpar. Torrsprickor. Framtagen originalfärg. Kompletterad. Renoverad. Lagningar. Senare beslag. Nyckel saknas.