Byrå fanerad med mahogny med flera träslag. Signerad med stämpel "G. A. HAGLUND SNICKARE ULRIKSDAL". Tre lådor, baslag av mässing. Skiva av kålmårdsmarmor. Bredd 104, djup 55, höjd 79 cm. Nyckel finns.
Smärre skador, slitage, fanerbortfall. Skivan med smärre repor och obetydliga nagg. Låset i översta lådan ej fungerande.