Förgylld, skiva av vit marmor. Brutet krön, dekor av blomsterurna, girlander och maskaroner. Spegeln mått, höjd 178, längd 73, bredd 12 cm. Konsolbordets mått, Höjd 87 inkl extra sockel, längd 37, bredd 37 cm.
Slitage. Torrsprickor. Sliten förgyllning. Smärre nagg. Färgbortfall.
Dödsboet efter Helge Åkerblom.