Fanerad sekretär med inläggningar. Utfällbar skiva, uppsats med lådor och fack. Beslag av mässing. Längd 67, djup 37, höjd 96 cm. Nyckel finns.
Smärre skador, slitage och lagningar, en fothylsa av mässing medföljer löst. Något maskstungen.