Förgylld och bronserad. Rikt skulpterad dekor av bandrosett, blomstergirlanger och räfflad sköld. Höjd 118 cm, bredd 51 cm.
Åldersrelaterat slitage. Kröndekor med lagningar. Utbytt bakstycke. Något anlupet glas, nedre halvan senare. Senare förgyllning och bronsering.