Terrin med lock och fat, fajans, Historismus, 1800-tal.
Utförd efter rokokoförlaga. Dekor av strödda blad och putto. Godronnerad på livet med handtag och lockknopp i form av stiliserade hundhuvuden. Längd 49, bredd 34, höjd 34 cm.
Lagningar. Nagg.
Vi har de högsta slutpriserna i Skandinavien. Kontakta oss.