Gips. Fritt efter original som tidigare stått på Drottningholm. Höjd 71 cm.
Slitage. Smärre avslag och skador. Fläckar.
Jamför med ett exemplar av brons för placering på Borgholms slott. Avgjutning gjord 1927 av Herman Bergmans konstgjuteri, Roslagsgatan, Norrmalm, Stockholm.