Skåp, senbarock, 1700-tal.
Fanerat med alm och alrot. Hyll- och lådinredning samt en stor låda. På kulfötter. Bredd 150, djup 47, höjd 205 cm. Nyckel finns.
Slitage. Renoverad. Kompletterad. Fanerskador. Delvis maskstungen. Senare målning invändigt. Färgbortfall. Torrsprickor. Endast nyckel till dörren. Stora lådan låst.