El Lissitzky, fåtölj, D62-E, TECTA
Stomme av spegelblank metall med rundad form. Toppad skinnklädda sits, rygg och armlän, med lös dyna i sitsen. på hjul. Sitthöjd ca 40, bredd 80, höjd 71 cm.
Ställvis något slitage, märken och bucklor.
Inköpta på Nordiska Galleriet 2008.