Svante Skogh, stolar, 4 st, "Vindö", 1900-talets andra hälft.
Stomme av björk, med lösa stoppade sitsar. Sitthöjd 45, bredd 46, höjd 87 cm.
Något slitage. Senare klädsel. Vissa fogar något lösa samt vissa förstärkta med lim.
SverigeTelefontid: måndag – fredag 9–13+46 8-614 08 00
FinlandTelefontid: måndag – fredag 9–13+358-9-668 91 10