LOCKURNOR, ett par, porslin och förgylld brons, Louis XVI-stil, Frankrike, sent 1800-tal.

Urnor i Sèvresblått med målade figurscener efter Watteau. Dekor av bockhuvuden och bladverk. Invändigt märkta LM. Höjd 29 cm.

Ett lock trasigt, del medföljer, det andra med sprickor. Smärre glasyrdefekter. Lös del.

Utropspris
400 EUR