NILS WEDEL, färglitografi, signerad.
Komposition. Bildens mått 65 x 30 cm.
Något gulnad. Ej examinerad ur ram.
Nils Wedel var en svensk bildkonstnär och konsthantverkare född i Göteborg. Wedel studerade i Göteborg, i Paris för Fernand Léger och på Académie Moderne för fauvisten Emile Othon Friesz. Han var lärare vid Slöjdföreningens skola i Göteborg. Wedel är främst känd för sina färgstarka abstrakta kompositioner utförda i en av honom uppfunnen vaxmålningsteknik kallad navax.