Förgylld och bronserad. Marmorerad skiva. Skuren dekor av bl a rocailler. Spegelns mått ca 151 x 73. Konsolbordets bredd 80. Djup 34. Höjd 75. Total höjd 226 cm.
Slitage. Repor och märken. Senare glas. Senare förgyllning och bronsering. Torrsprickor. Smärre färgbortfall.