URNA MED LOCK PÅ PIEDESTAL, majolika, Rörstrand, sekelskiftet 1900.
Rik polykrom dekor glaserad i brun/gult, grönt och guld mot cremefärgad fond. Urna med lock och uppsvängda hänklar. Märkt Rörstrand. Höjd 93 + 59,5 cm.
Slitage. Krackelering. Färgbortfall.