GUNNAR WENNERBERG, blombord, flintgods, Gustavsberg, 1900-talets början
Rund jardinière med reliefdekor av festonger och vädurshuvuden, uppburen av tre joniska kolonner på fotplatta. Höjd 86 cm, diameter 62 cm.
Sliatge, ställvis hårt. Skador, lagningar. Lösa delar. Sprickor.