Förgylld kopp med lock, invändigt vitglaserad med förgyllda dekorränder. Totalhöjd inkl lock 14 cm. Förgyllt fat med blomster, ej ihophörande. Diameter 14,3 cm.
Grönvit kopp med ängsblommor. Förgylld rand. Fatets diameter 17 cm, koppens höjd med lock 13,5 cm.
Genomgående spricka i den gröna koppens lock. Slitage.