KARIN LIND, SKULPTUR, brons, ej signerad.
Flicka med kvist. Patinerad brons. Enligt konstnären utförd endast i två exemplar. Höjd 31 cm.
Helhetsintrycket är gott. Obetydligt ytslitage.
Från en serie med flera namn "Vattenbärare", "Hopp" och "Flickor" som finns utplacerade i offentlig miljö.
www.simka.se