Fanerad med bl a mahogny. Beslag av mässing. Tre lådor. Skinnklädd skiva. Längd 151, bredd 80, höjd 75 cm.
Slitage. Fanerskador. Torrsprickor. Fläckar. Några beslag saknas, några lösa beslag medföljer. Nyckel saknas.