"Argenta" med grön glasyr och silverdekor. "Lagun" med blåtonad glasyr och blomsterdekor i silver. Längd 16- 23 cm.
Bruksskick. Lagun med lagning på silverlist. Argenta med smärre nagg på fotringen.