CARL ELDH, efter, skulptur, gips, ej signerad.
"August Strindberg". Målad. Höjd 36 cm.
Färgbortfall. Slitage. Skrapmärken. Sockel med skada/lagning.
Räknas till Sveriges främsta skulptörer. Efter att under ungdomsåren praktiserat som ornamentsnidare, bl.a. vid renoveringen av Uppsala domkyrka, reste Eldh till Paris, där han uppehöll sig flera år och deltog i fri undervisning både i teckning och skulptur under inflytande av Auguste Rodin. Vid återkomsten till Stockholm lät han så småningom Ragnar Östberg åt sig uppföra den kombinerade bostad och ateljé i Bellevueparken, som lämnats orörd efter hans död. Många statyer pryder parker och öppna platser i Stockholm och han är med mindre skulpturer representerad i samlingarna i flera svenska museer.
Carl Eldhs ateljémuseum är öppet för allmänheten.