SERVISDELAR, 38 st, porslin, "Musselmalet", Bing & Grøndahl, Danmark.
7 sopptallrikar 21 cm
2 sopptallrikar 21 cm
6 förrättstallrikar 21,5 cm
10 assietter 17 cm
Uppläggningsfat med hänklar 27 cm
5 buljongkoppar med lock
Sockerskål med lock
3 tekoppar med fat
Tekopp med fat
Tekopp med fat
Kaffekopp med fat (fatet ej ursprungligen tillhörande)
En buljongkopp utan lock med spricka och missfärgning medföljer. Sju extra tefat medföljer. Smärre slitage.
Bing & Grøndahls porslinsfabrik etablerades 1853 i Köpenhamn. Deras tidiga produktion bestod främst av figuriner men på 1880-talet började man tillverka konstnärligt formgivet servisporslin och stengods. Efter 1987 ingår fabriken i Royal Copenhagens koncern. En av de mest kända serviserna är Måge-stellet, eller Måsen, skapad av Fanny Garde, som på 1950-talet utnämndes till Danmarks nationalservis.
Läs mer