No connection to server

Lilla Bukowskis S190

 
1595 items
835. John Jon-And, "Förhoppningar".
835. John Jon-And, "Förhoppningar".
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
836. Lena Cronqvist, Sommar på Koster.
836. Lena Cronqvist, Sommar på Koster.
Hammer price 
29 000 SEK
Estimate
35 000 - 40 000 SEK
837. GALLERSKÅL, flintgods. Rörstrand.
837. GALLERSKÅL, flintgods. Rörstrand.
Hammer price 
1 700 SEK
Estimate
1 000 - 1 200 SEK
839. Sven X:et Erixson, "Lövverk".
839. Sven X:et Erixson, "Lövverk".
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
840. GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57.
840. GEORGES MATHIEU, blandteknik, sign o dat -57.
Hammer price 
Unsold
Estimate
40 000 - 50 000 SEK
841. Ulf Gripenholm, "Stegesund".
841. Ulf Gripenholm, "Stegesund".
Hammer price 
5 000 SEK
Estimate
8 000 SEK
842. Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step".
842. Eddie Figge, "Neil Armstrong, the step".
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
843. Erland Cullberg, Komposition med vas.
843. Erland Cullberg, Komposition med vas.
Hammer price 
Unsold
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
844. RING, 14k guld med ryska stplr.
844. RING, 14k guld med ryska stplr.
Hammer price 
5 000 SEK
Estimate
4 500 - 5 000 SEK
846. RING, 14k guld ryska stplr.
846. RING, 14k guld ryska stplr.
Hammer price 
Unsold
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
847. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft.
847. LJUSKRONA, för sex ljus. Rokokostil, 1800-talets andra hälft.
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
20 000 - 30 000 SEK
849. BÄGARE, silver. Trol Bönhasarbete 1771.
849. BÄGARE, silver. Trol Bönhasarbete 1771.
Hammer price 
10 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
850. KLUCKAFLASKA med propp, 1800-tal.
850. KLUCKAFLASKA med propp, 1800-tal.
Hammer price 
900 SEK
Estimate
1 200 - 1 500 SEK
851. Bergslandskap.
851. Bergslandskap.
Hammer price 
Unsold
Estimate
8 000 - 12 000 SEK
852. CHAMPAGNESTRUTAR, 3 st, 1800-tal.
852. CHAMPAGNESTRUTAR, 3 st, 1800-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
1 500 SEK
853. Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer.
853. Johan Wilhelm Palmstruch, "Svensk botanik", 8 volymer.
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
854. VAS/BORDSLAMPA, glas, överfång. Gallé.
854. VAS/BORDSLAMPA, glas, överfång. Gallé.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
855. Vid fruktbordet.
855. Vid fruktbordet.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 22 000 SEK
856. RÖKELSEKAR, keramik. Japan Meiji.
856. RÖKELSEKAR, keramik. Japan Meiji.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
857. Anton Ebert, Kristina Nilsson.
857. Anton Ebert, Kristina Nilsson.
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
14 000 - 15 000 SEK
858. HÄNGSKÅP,
858. HÄNGSKÅP,
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
5 000 - 7 000 SEK
859. Max Mikael Book, "Blue Tosun".
859. Max Mikael Book, "Blue Tosun".
Hammer price 
Unsold
Estimate
5 000 - 7 000 SEK
860. Wibeke Beck-Friis, "Polissiren".
860. Wibeke Beck-Friis, "Polissiren".
Hammer price 
800 SEK
Estimate
1 500 SEK
861. ÖRHÄNGEN, ett par.
861. ÖRHÄNGEN, ett par.
Hammer price 
5 200 SEK
Estimate
4 000 SEK
862. Kjartan Slettemark, Nixon.
862. Kjartan Slettemark, Nixon.
Hammer price 
4 800 SEK
Estimate
4 000 SEK
863. SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.
863. SOFFA OCH FÅTÖLJ, G. A Berg, Stockholm 1930-tal.
Hammer price 
800 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
864. KLÄDSKÅP, G A Berg, Stockholm, 1930-tal.
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
865. Roland Svensson, "Dagar i skärgård och annorstädes".
865. Roland Svensson, "Dagar i skärgård och annorstädes".
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
5 000 SEK
866. SOFFA. Börge Mogensen.
Fritz Hansen, Danmark 1969.
866. SOFFA. Börge Mogensen. Fritz Hansen, Danmark 1969.
Hammer price 
12 500 SEK
Estimate
5 000 - 6 000 SEK
867. TAKARMATUR, G A Berg, Stockholm 1930-tal.
867. TAKARMATUR, G A Berg, Stockholm 1930-tal.
Hammer price 
1 300 SEK
Estimate
1 500 - 2 000 SEK
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark
1950-tal.
868. HYLLSYSTEM, Finn Juhl, Bovirke, Danmark 1950-tal.
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
869. SKRIN, allmoge, Norge 1800-tal.
869. SKRIN, allmoge, Norge 1800-tal.
Hammer price 
1 300 SEK
Estimate
1 200 - 1 500 SEK
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
872. FÅTÖLJER, ett par, troligen Österrike 1900-talet början.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
873. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
873. BORDSPENDYL. Fransk senempire.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
874. PIEDESTAL MED YTTERFODER, majolika.
Rörstrand, jugend.
874. PIEDESTAL MED YTTERFODER, majolika. Rörstrand, jugend.
Hammer price 
9 200 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
875. KRUKA, mässing. Höjd 22,5 cm, diameter 30 cm. Persien omkring 1900.
875. KRUKA, mässing. Höjd 22,5 cm, diameter 30 cm. Persien omkring 1900.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
877. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man vid badtunna.
877. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Man vid badtunna.
Hammer price 
900 SEK
Estimate
1 800 SEK
878. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Begtse".
878. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Begtse".
Hammer price 
6 500 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
879. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet".
879. Thangka. Tibet, 1900-tal. "Livshjulet".
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
880. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Överfall i båt.
880. Utagawa Kunisada Kochoro Toyokuni III, Överfall i båt.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
881. SLAGBORD. Barock.
881. SLAGBORD. Barock.
Hammer price 
Unsold
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
883. HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal.
883. HÖRNSKÅP. 1700/1800-tal.
Hammer price 
10 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
884. Toyohara Kunichika, Samuraj i månsken.
884. Toyohara Kunichika, Samuraj i månsken.
Hammer price 
1 000 SEK
Estimate
2 000 SEK
885. Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni".
885. Thangka. Tibet/Nepal, 1800-tal. "Shakyamuni".
Hammer price 
Unsold
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
888. Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete"
888. Sven X:et Erixson "Trädgårdsarbete"
Hammer price 
15 000 SEK
Estimate
18 000 - 20 000 SEK
889. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk.
889. LJUSKRONA, för fem ljus. Sengustaviansk.
Hammer price 
18 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
890. SPEGEL. Sengustaviansk.
890. SPEGEL. Sengustaviansk.
Hammer price 
10 500 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
891. SPELBORD, "à l´hombre". Holland.
891. SPELBORD, "à l´hombre". Holland.
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
892. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji.
892. FIGURGRUPP, elfenben. Japan, Meiji.
Hammer price 
3 200 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
893. VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.
893. VÄGGPENDYL. Johan Fredrik Cedergren, Stockholm 1818.
Hammer price 
19 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
894. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.
894. STOLAR, fyra stycken. Gustavianska.
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
895. BÄGARE, silver. Erik Lemon, Uppsala 1761.
895. BÄGARE, silver. Erik Lemon, Uppsala 1761.
Hammer price 
3 400 SEK
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
896. Hugo Zuhr Motiv från västkusten
896. Hugo Zuhr Motiv från västkusten
Hammer price 
Unsold
Estimate
15 000 - 20 000 SEK
897. STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal.
897. STOLAR, ett par. Göteborgsmodell, 1800-tal.
Hammer price 
1 800 SEK
Estimate
1 000 - 1 200 SEK
898. AMPEL, för sju ljus. Louis XV-stil.
898. AMPEL, för sju ljus. Louis XV-stil.
Hammer price 
12 500 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
899. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
899. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
900. STOLAR, sex stycken. Gustaviansk Lindome.
Hammer price 
20 000 SEK
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
901. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
901. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
Hammer price 
6 000 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
902. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
902. KARMSTOLAR, ett par. Gustaviansk/Transition provinsarbete.
Hammer price 
12 000 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
903. FISKFAT med SIL, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1795-1820).
903. FISKFAT med SIL, porslin. Qing dynastin. Jiaqing (1795-1820).
Hammer price 
2 000 SEK
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
904. BORD. Mellaneuropa, omkr 1800.
904. BORD. Mellaneuropa, omkr 1800.
Hammer price 
5 200 SEK
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
905. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784).
905. GOLVUR, av Petter Ernst (verksam i Stockholm 1753-1784).
Hammer price 
8 000 SEK
Estimate
10 000 - 15 000 SEK
907. LJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qing dynastin.
907. LJUSSTAKAR, ett par, keramik. Qing dynastin.
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
908. FAT, keramik. Guangdong, 1600-tal.
908. FAT, keramik. Guangdong, 1600-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
909. FAT, lack. Qing dynastin.
909. FAT, lack. Qing dynastin.
Hammer price 
Unsold
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
910. SOCKERRUSKA, silver. London 1895.
910. SOCKERRUSKA, silver. London 1895.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
911. POKALGLAS MED LOCK, 1700-tal.
911. POKALGLAS MED LOCK, 1700-tal.
Hammer price 
3 800 SEK
Estimate
2 000 - 3 000 SEK
912. GLAS, fyra stycken. Böhmen 17/1800.
912. GLAS, fyra stycken. Böhmen 17/1800.
Hammer price 
1 100 SEK
Estimate
1 500 - 2 000 SEK
913. POKALGLAS, Tyskland, 1700-talets första hälft.
913. POKALGLAS, Tyskland, 1700-talets första hälft.
Hammer price 
4 200 SEK
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
914. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
914. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Hammer price 
2 800 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
915. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
915. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Hammer price 
3 000 SEK
Estimate
2 000 - 2 500 SEK
916. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
916. POKALGLAS, Tyskland, 1700-tal.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
918. BOK, 3 vol. SVENSKA FÅGLAR, M,W & F von Wright.
918. BOK, 3 vol. SVENSKA FÅGLAR, M,W & F von Wright.
Hammer price 
5 000 SEK
Estimate
6 000 SEK
919. Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)".
919. Öyvind Fahlström, "Column no 1 (Wonder Bread)".
Hammer price 
Unsold
Estimate
5 000 - 7 000 SEK
920. BUDDHA, trä. Mingstil.
920. BUDDHA, trä. Mingstil.
Hammer price 
7 000 SEK
Estimate
8 000 - 10 000 SEK
921. Gleb Bogomolov, Utan titel.
921. Gleb Bogomolov, Utan titel.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
922. BUDDHA. Myanmar, Burma 1800-talets andra hälft.
922. BUDDHA. Myanmar, Burma 1800-talets andra hälft.
Hammer price 
Unsold
Estimate
12 000 - 15 000 SEK
923. Julian Trevelyan, Stadsbild.
923. Julian Trevelyan, Stadsbild.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 - 5 000 SEK
924. BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal.
924. BUDDHA. Mandalay, Burma 1800-tal.
Hammer price 
13 000 SEK
Estimate
15 000 - 18 000 SEK
925. Per Olof Ultvedt, Utan titel.
925. Per Olof Ultvedt, Utan titel.
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
926. BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft.
926. BUDDHA. Shan, Burma 1800-talets andra hälft.
Hammer price 
Unsold
Estimate
20 000 - 25 000 SEK
927. VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".
927. VINGLAS, sannolikt England med holländsk gravyr. Daterad "Watef 1713".
Hammer price 
3 400 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
928. MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft.
928. MATTA, savonnerieteknik. 493,5x395 cm. Europa 1900-talets förra hälft.
Hammer price 
24 000 SEK
Estimate
10 000 - 12 000 SEK
930. Barbro Östlihn, Stilleben med kaffekoppar.
930. Barbro Östlihn, Stilleben med kaffekoppar.
Hammer price 
Unsold
Estimate
6 000 - 8 000 SEK
931. MATTA. Semiantik Tekke. 342,5x248 cm.
931. MATTA. Semiantik Tekke. 342,5x248 cm.
Hammer price 
18 000 SEK
Estimate
10 000 - 11 000 SEK
932. VAS, glas, trol Frankrike, 1800-tal.
932. VAS, glas, trol Frankrike, 1800-tal.
Hammer price 
500 SEK
Estimate
1 000 - 1 500 SEK
933. Roger Risberg, "Nattvandraren".
933. Roger Risberg, "Nattvandraren".
Hammer price 
22 000 SEK
Estimate
20 000 SEK
934. Hideo Matsumoto, "Hunden".
934. Hideo Matsumoto, "Hunden".
Hammer price 
Unsold
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
935. Hideo Matsumoto, "Gröna Lund".
935. Hideo Matsumoto, "Gröna Lund".
Hammer price 
2 600 SEK
Estimate
3 000 - 4 000 SEK
936. Sven X:et Erixson, "Studie".
936. Sven X:et Erixson, "Studie".
Hammer price 
4 000 SEK
Estimate
4 000 - 6 000 SEK
937. Joe Downing, Komposition.
937. Joe Downing, Komposition.
Hammer price 
Unsold
Estimate
4 000 SEK
938. Joe Downing, Komposition.
938. Joe Downing, Komposition.
Hammer price 
3 200 SEK
Estimate
4 000 SEK