Lilla Bukowskis S190

Results

No.ItemHammer price
211TALLRIKAR, 5 st (3+2), porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 900 SEK
212KRUKA, porslin. Ming dynastin.4 600 SEK
213KRUKOR, ett par. Ming dynastin.2 600 SEK
215BÄRTALLRIKAR, 5 st samt ASSIETTER, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 600 SEK
216MATBORD, "Superellips" Bruno Mathsson och Piet Hein för Mathsson Inerantional.7 600 SEK
217CREMEKOPPAR, 4 st (2+1+1), mjukt porslin, 1700-tal.3 600 SEK
218PILGRIMSFLASKOR, ett par, porslin. Sen Qing dynasti.5 600 SEK
219SMYCKESKRIN. Nyrokoko.3 800 SEK
220SKÄKTKNIV. Daterad 1845. Tillskriven Per Schenler, Norrala, Hälsingland.2 200 SEK
221SKÄKTKNIV. Daterad 1845. Tillskriven Per Schenler, Norrala, Hälsingland.3 800 SEK
222TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).1 000 SEK
223SKÅL, keramik. Song dynastin.1 000 SEK
224FIGURIN, nefrit. Sen Qing dynasti.750 SEK
225VINKOPP MED STÄLL, keramik. Sen Qing dynastin. Chüntyp.Unsold
226SVEPASK. Hälsingland, märkt 1820.4 600 SEK
227SELDON. Järvsö, Hälsingland, 1800-talets första del.1 200 SEK
229Sam Uhrdin, Kvinna i eldsken.9 800 SEK
230FIGURER, ett par, teak. Kay Bojesen, Danmark 1950-tal.4 200 SEK
231SÅSSKÅL på FAT, silver. Anders Lundquist, Stockholm 1837-44.4 600 SEK
232VAS, glas, graal. Edward Hald, Orrefors 1957.3 200 SEK
233Per Julius, Vinterlandskap med frostig björk.8 000 SEK
234Arthur Percy, Blomsterstilleben.Unsold
235SKULPTUR, glas. Oiva Toikka, Notsjö, Finland.Unsold
238Spansk Skola, Den helige Hieronymus.Unsold
239TALLRIK, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).1 300 SEK
240GARNITYR, BROSCH OCH ÖRHÄNGEN 1881.7 600 SEK
241ARMBAND MED AMETISTER, HALVPÄRLOR OCH SMARAGDER,15 000 SEK
243RING med trappetslipad ametist.Unsold
244GARNITYR, ARMBAND OCH ÖRHÄNGEN,4 200 SEK
245A gold and precious stones necklace. 1950's.Unsold
246RING MED HJÄRTFORMAD AMETIST,5 600 SEK
247RING MED 3 STÖRRE OCH 24 MINDRE BRILJANT-OCH ÅTTKANTSLIPADE DIAMANTER 1.39 ct enl. gravyr.6 400 SEK
248RING MED 5 STÖRRE OCH 12 MINDRE BRILJANTSLIPADE DIAMANTER CA 2 CT.7 000 SEK
249SKÄRP, SILVER, JUGEND.2 800 SEK
250COLLIER, JAPANSKA ODLADE PÄRLOR 7 mm.3 800 SEK
251COLLIER japanska odlade pärlor 7 mm.Unsold
252COLLIER ODLADE JAPANSKA SEMIBAROCKPÄRLOR 7,5 mm.4 600 SEK
253MASK, stengods. Lisa Larsson. Gustavsberg. "Afro-1".3 600 SEK
254A natural fresh water pearl necklace, 1930's.Unsold
255KITTEL, koppar, 18-1900-tal.2 800 SEK
256PARTI, 3 BROSCHER, HÄNGSMYCKE.1 600 SEK
258SALTKAR, silver. S:t Petersburg, Ryssland 1836.Unsold
259Albert Blombergsson, Inloppet vid Stugsund, Söderhamn.11 500 SEK
260STOLAR, 6 ST, Verner Panton, "System 1-2-3", Fritz Hansen, Danmark 1970-tal.4 600 SEK
261BARSKÅP, Bodafors sannolikt 1950-tal.14 000 SEK
262SKÅLAR,2 000 SEK
263KRUKOR (2 st) samt SKÅLFAT,Unsold
265BESTICKSUPPSÄTTNING, 79 delar, silver. G. Möllenborg, Stockholm 1848-50. Modell engelsk snäck.19 000 SEK
266BYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.Unsold
267MATBORD. England 1800-tal.4 000 SEK
268STOLAR, sex stycken snarlika. Västsvensk rokoko, 1700-talets andra hälft.32 000 SEK
269KONSOLBORD. Italien, 1800-talets andra hälft.Unsold
270KARMSTOL. Sengustaviansk Lindome.Unsold
271GRINDAR, ett par. S.k. "solgrindar". 1900-talets första hälft.Unsold
272STOLAR, ett par. Barock.8 400 SEK
273A Swedish empire mirror and consol table.Unsold
274SKÄRM. 1800-talets andra hälft.4 400 SEK
275VÄGGPENDYL. Sengustaviansk.9 000 SEK
276RAGUSKED, silver. Otydl stmplr, Sverige 1811. Modell svensk rund.1 400 SEK
278GAFFLAR, 24 st, silver. Johan Daniel Blomstervall, Göteborg 1833. Modell gammalfransk.2 800 SEK
279GAFFLAR, 12 st, silver. G.Möllenborg, Stockholm 1848-49. Modell gammalfransk.1 600 SEK
280GAFFLAR, 10 st, silver. Carl Magnus Ryberg, Stockholm 1819. Modell gammalfransk.1 000 SEK
281DESSERTSKEDAR, 12 st, silver. G.G.Rehnberg, Norrköping 1804 ((8), G.Möllenborg, Sthlm 1851 (4).1 700 SEK
282MATKNIVAR, 17 st, silver. Otydl stmplr, 1800-tal. Modell engelsk snäck.4 000 SEK
283MATSKEDAR, 14 st, silver, olika smeder 1800-talets första hälft (1 st 1909). Modell gammalfransk.1 600 SEK
284DESSERTSKEDAR, 12 (9+3) st, silver. S.Westerstråhle, G.F.Folcker, J.D.Blomstervall, 1831-53. Modell svensk rund.3 600 SEK
285SPEGEL, tennram, Sverige 1920-30-tal.3 000 SEK
286ARMLÄNK, 18K guld.Unsold
287BESTICKSUPPSÄTTNING, 138 delar, silver. C.F. Carlman, Stockholm 1943-46.20 000 SEK
288PORTRÄTTMEDALJONGER, två stycken, Patinerad brons och marmor.14 500 SEK
289RESEUR. H. Spahlinger 1895.4 000 SEK
290VAS, porslin. Underglasyr. Astrid Ewerlöf, Rörstrand.1 500 SEK
291KAVIARSKED, silver. S:t petersburg, Ryssland 1800-talets andra hälft.2 400 SEK
292VINGLAS. England, 1700-tal.1 500 SEK
293GOLVLAMPA, Glössner & Co, Stockholm 1940-tal.9 500 SEK
294BORD MED KAKELPLATTOR, fajans, Ursula Printz, Gustavsberg studio 1942 och 1969.2 400 SEK
295PARTI, 10 delar, keramik. Grekland, Egypten, Bl.a. Romersk tid.Unsold
296SITTELEMENT, 3st, "Orbis", Luigi Collani för COR, Tyskland.4 800 SEK
297Georges Rouault, "Nu", ur: "Réincarnations du Père Ubu".2 600 SEK
298SKÅL, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 200 SEK
299STEKFAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).2 400 SEK
300VAS, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraka.2 200 SEK
301SKÅL, glas. Sven Palmquist, Orrefors. Kraka.1 800 SEK
302SKÅL, glas. Venini, Murano, Italien.4 600 SEK
303BÄGARE, ett par, sterling. Åke Strömdal för Hugo Strömdahl. Stockholm 1962.2 500 SEK
305STÄMPEL och VATTENDROPPARE. Kina 1800-tal.1 600 SEK
306Thomas Cook, "Hogarth Restored" (27 kopparstick + textsidor).4 600 SEK
307SAKEKOPPAR, porslin, 5 st, Japan.2 000 SEK
308Kittel, koppar.2 200 SEK
309TERRINFAT, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).3 200 SEK
310TÄNDSTICKSSTÄLL, 2 st. Karl Hagenauer, Hagenauer Werkstätte, Wien, Österrike,5 400 SEK
311GALLERSKÅLAR, ett par samt GALLERSKÅL med FAT, porslin. Kongl Dansk, 1900-talets början.Unsold
312TALLRIKAR, 12 st, porslin. Kongl Dansk. 1981. "Las Flores Dalianaias". Dali.2 000 SEK
313TEDOSA, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722).1 600 SEK
314KANNA, glas, 1800-tal.700 SEK
315VAS, porslin. Qing dynastin, 1800-tal.4 200 SEK
316BOJAN, porslin. Qing 1800-tal.2 400 SEK
317MUGGAR, 2 st, porslin. Qing dynastin. Kangxi (1662-1722) resp Qianlong (1736-95).1 600 SEK
318OKIMONO samt NETSUKE, elfenben. Meiji, Japan.4 200 SEK
319TALLRIKAR, 4 st, porslin. Qing dynastin. Qianlong (1736-95).2 200 SEK