Höstens Klassiska 554

129 föremål
1036. KRUCIFIX. 1700/1800-tal.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
981. BIBLIOTEKSUR. London, 1700-tal.
Klubbat pris
46 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
932. LJUSKRONA, för åtta ljus. Sengustaviansk.
Klubbat pris
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
913. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
33 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
920. SPEGEL. Gustaviansk.
920. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
1017. NÖTKNÄPPARE. 1800-tal.
Klubbat pris
38 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
946. KANDELABRAR, för fem ljus, ett par. Senempire, 1800-talets början.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
929. APPLIQUER, för tre ljus, ett par. Frankrike, 1800-tal. Louis XV-stil.
Klubbat pris
76 000 SEK
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
985. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
924. SPEGELVÄGGFÄLT. Louis XVI-stil, omkring år 1900.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
954. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan,
1800-talets andra fjärdedel.
937. LJUSKRONA, för åtta ljus. Karl Johan, 1800-talets andra fjärdedel.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
977. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
939. AMPEL, för fyra ljus. Empire, 1800-talets början.
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
934. LJUSKRONA, för åtta ljus. Tyskland, omkring år 1800.
Klubbat pris
110 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
975. VÄGGPENDYL. Schweiz, 1700-talets slut.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
922. SPEGEL. Sengustaviansk.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
955. LJUSSTAKAR, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
952. LJUSSTAKAR, ett par, av Samuel Weigang Stockholm 1785. Gustavianska.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
926. SPEGELLAMPETTER, för två ljus, ett par. Gustavianska.
Klubbat pris
98 000 SEK
Utropspris
100 000 - 120 000 SEK
1009. SKIVA. Älvdalen, 1800-talets början.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
919. SPEGEL. Gustaviansk.
919. SPEGEL. Gustaviansk.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
979. KONSOLUR. Frankrike, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris
37 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
923. SPEGEL. Danmark, 1700-talets slut.
Klubbat pris
11 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
915. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1756-1799). Transition.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1014. MINIATYRBYRÅ. Rokoko, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
910. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
25 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK