Höstens Klassiska 559

1724 föremål
1282. BORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
70 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
470. BORD. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1800-talets början.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
472. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
476. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
475. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
474. BORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
Klubbat pris
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
665. BORDSKNIVAR, 12 stycken. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1456. BORDSKÄRMAR, ett par, biskviporslin. Qing dynastin, omkring år 1700.
Klubbat pris
44 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1261. BORDSLYSTRAR, ett par. Ryssland, 1700/1800-tal.
Klubbat pris
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1260. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
1259. BORDSLYSTRAR, för tre ljus, ett par. Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 75 000 SEK
640. BORDSPENDYL, Louis XVI, Frankrike, 1700-talets slut.
Klubbat pris
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
635A. BORDSPENDYL, av Israel Dahlström (verksam i Stockholm 1792-1829). Empire.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
627. BORDSPENDYL, av Wilhelm Pauli, (urmakare i Stockholm 1795-1809). Sengustaviansk.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
630. BORDSPENDYL.  Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
27 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
637. BORDSPENDYL. Frankrike omkring 1820. Senempire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
628. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut.  Louis XVI.
Klubbat pris
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
639. BORDSPENDYL. Frankrike, 1700-talets slut. Louis XVI.
Klubbat pris
13 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
Klubbat pris
17 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
636. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
631. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
632. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
633. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
638. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
635. BORDSPENDYL. Frankrike, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
642. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
641. BORDSPENDYL. Frankrike, 1830/40-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
644. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
643. BORDSPENDYL. Österrike, 1800-talets början.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1271. BORDSPLATÅ. Ryssland, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
835. BORDSSURTOUT, av Johan Ekholm, Stockholm 1798. Gustaviansk.
Klubbat pris
12 500 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1225. BORDSUR, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
645. BORDSUR. Mellaneuropa, 1700-talets mitt.
Klubbat pris
6 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1450. BRICKA, cloisonné. Qing dynasty, 1800-tal.
Klubbat pris
14 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1474. BRICKA, emalj på koppar. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
350 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1702. BRICKA, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris
26 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1641. BRICKA, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
724. BRODERADE TAVLOR, 1 par. 26,5 x 35 cm vardera. Stockholm 1811.
Klubbat pris
10 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1037. BROSCH, 329 briljantslipade diamanter, 3.32 ct i from av hund.
Klubbat pris
22 000 SEK
Utropspris
22 000 - 25 000 SEK
1097. BROSCH, Cartier, blå och rosa safirer fattade i blombukett. 1960-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1061. BROSCH, antikslipade diamanter, tot. ca 4 ct. i form av månskära.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1049. BROSCH, briljant- och åttkantslipade diamanter, tot. ca 0.60 ct.
Klubbat pris
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
874. BROSCH, ett par tennisrackets med pärlor.
Klubbat pris
3 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
901. BROSCH, gammal- och rosenslipade diamanter, tot. ca 1 ct. Ca 1915.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
860. BROSCH, gammalslipade diamanter, tot. ca 1.50 ct. Cirka 1880.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
938. BROSCH, platina med briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct. 1940-tal.
Klubbat pris
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
989. BROSCH, skuren korall med små rosenslipade diamanter. Sekelskifte 1900.
Klubbat pris
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1103. BROSCH, små diamanter med rubiner och smaragd. Ca 1915.
Klubbat pris
4 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
884. BROSCH, tre infattade egyptiska skarabéer. 1860-tal.
Klubbat pris
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
861. BROSCH, åttkantslipade diamanter, tot. ca 3.50 ct, samt rubiner, 1930-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1394. BRUNN, lergods. Han dynastin (206 f.Kr. – 220 e.Kr).
Klubbat pris
18 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
795. BRÄNNVINSSKÅL, Sigismund Novosadi d.y., Karlskrona 1753.
Klubbat pris
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
794. BRÄNNVINSSKÅL, av Johan Meyer, Karlshamn 1745.
Klubbat pris
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
796. BRÄNNVINSSKÅL, av Lars Castman, Vimmerby 1767.
Klubbat pris
15 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
793. BRÄNNVINSSKÅL, sannolikt bönhasarbete, Sverige 1600-tal.
Klubbat pris
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1481. BUDDHA på TRON, trä och lack. Japan, 1800-tal.
Klubbat pris
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1427. BUDDHA, brons, Ming dynastin, 1500-tal.
Klubbat pris
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1446. BUDDHA, förgylld brons. Thailand, Ratanakosin, 1800-tal.
Klubbat pris
7 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1439. BUDDHA, förgylld koppar. Sen Qing dynasti, 1800-tal.
Klubbat pris
10 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1445. BUDDHAHUVUD, sandsten. Lopburi typ. senare (Thailand), 16/1700-tal.
Klubbat pris
12 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
450. BYRÅ MED UPPSATS. Sverige, 1700-talets andra fjärdel. Senbarock.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
464. BYRÅ, av Anders Scherling (mästare i Stockholm 1771-1809). Sengustaviansk.
Klubbat pris
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
454. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris
125 000 SEK
Utropspris
125 000 - 150 000 SEK
456. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
458. BYRÅ. Italien, 1700-talets mitt. Rokoko.
Klubbat pris
410 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
465. BYRÅ. Sengustavianskt stockholmsarbete, 1700-talets slut.
Klubbat pris
35 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
455. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
150 000 SEK
Utropspris
100 000 - 150 000 SEK
457. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
95 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
452. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
449. BYRÅ. Tyskland, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
683. BYST. Apollo di Belvedere. Efter antiken. Omkring 1900.
Klubbat pris
24 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1270. BYST. Möjligen Ryssland, omkring år 1800.
Klubbat pris
8 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
348. Benedette Gennari (Il Giovane) Hans krets, Danae och guldregnet.
Klubbat pris
31 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK