Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
248. Anders Askevold, Fjordlandskap med segelbåtar.
248. Anders Askevold, Fjordlandskap med segelbåtar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
774. SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280  cm.
774. SEMIANTIK TEHERAN, möjligen TÄBRIS. 408,5 x 280 cm.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
326. Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med orientaliska köpmän.
326. Abraham Storck Hans krets, Hamnbild med orientaliska köpmän.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
328. Abraham Storck Hans krets, Marin med armada.
328. Abraham Storck Hans krets, Marin med armada.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1378. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1378. TERRIN med LOCK, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1383. TALLRIKAR, sex stycken, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
12 500 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1382. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1382. FAT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1387. KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1387. KAKFAT på FOT, porslin. Kungl Dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
1246. TALLRIK, vapenporslin. Ryssland, Popov, 1800-tal.
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
481. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
481. FÄLLBORD. Mälardalen omkring år 1800.
Klubbat pris 
13 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1306. POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
1306. POKALGLAS, sex stycken. 1700-tal, troligen Kungsholms glasbruk.
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
864. RING, briljantslipad diamant, ca 4.60 ct samt 4 mindre briljanter på sidorna.
864. RING, briljantslipad diamant, ca 4.60 ct samt 4 mindre briljanter på sidorna.
Klubbat pris 
140 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
1329. FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.
1329. FAT, kopparlysterkeramik. Historismus 17/1800-tal.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
719. FAT, av Samuel Renström, verksam i Karlskrona 1782-1797/1800. Rokoko.
719. FAT, av Samuel Renström, verksam i Karlskrona 1782-1797/1800. Rokoko.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
71. Stefan Johansson, I lampans sken.
71. Stefan Johansson, I lampans sken.
Klubbat pris 
205 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
664. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
18 000 - 20 000 SEK
27. Oskar Bergman, Vy från Waldemarsudde mot Söders höjder.
27. Oskar Bergman, Vy från Waldemarsudde mot Söders höjder.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
29. Oskar Bergman, "Motiv från Rökorna" (Stockholms skärgård).
29. Oskar Bergman, "Motiv från Rökorna" (Stockholms skärgård).
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
84. Sven Ljungberg, Julgranen kläs, Ljungby torg.
84. Sven Ljungberg, Julgranen kläs, Ljungby torg.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
136. Helmer Osslund, Norrländskt sommarlandskap.
136. Helmer Osslund, Norrländskt sommarlandskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
250 000 - 300 000 SEK
140. Mosse Stoopendaal, Vinterekorre.
140. Mosse Stoopendaal, Vinterekorre.
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
139. Lindorm Liljefors, Älgtjur och gråhundar.
139. Lindorm Liljefors, Älgtjur och gråhundar.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
684. URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft.
684. URNOR, ett par. Sverige, sannolikt 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
47. Anshelm Schultzberg, "Höstsol / Parkmotiv från Sparreholm".
47. Anshelm Schultzberg, "Höstsol / Parkmotiv från Sparreholm".
Klubbat pris 
185 000 SEK
Utropspris
150 000 - 175 000 SEK
39. Per Ekström, Solglitter över havet, Öland.
39. Per Ekström, Solglitter över havet, Öland.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
58. August Hagborg, Väntan vid havet.
58. August Hagborg, Väntan vid havet.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
107. Carl Larsson, "En sprätt / Un incroyable".
107. Carl Larsson, "En sprätt / Un incroyable".
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
614. LJUSSTAKAR, ett par. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
21 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
421. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna" 1-3 in one.
421. Erik Dahlbergh, "Suecia Antiqua et Hodierna" 1-3 in one.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
64. Jacob Hägg, Norrköping utanför Kronborgs slott vid Helsingör.
64. Jacob Hägg, Norrköping utanför Kronborgs slott vid Helsingör.
Klubbat pris 
460 000 SEK
Utropspris
300 000 - 400 000 SEK
121. Prins Eugen, Vid Colosseum.
121. Prins Eugen, Vid Colosseum.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
135. Helmer Osslund, Lapp-Simon.
135. Helmer Osslund, Lapp-Simon.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
1. Carl Johansson, Vårlandskap.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
205. Carl Milles, Vildsvin.
205. Carl Milles, Vildsvin.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
277. David von Krafft Hans ateljé, "Drottning Ulrika Eleonora dy" (1688-1741).
277. David von Krafft Hans ateljé, "Drottning Ulrika Eleonora dy" (1688-1741).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
280. Regentlängd.
280. Regentlängd.
Klubbat pris 
130 000 SEK
Utropspris
60 000 - 70 000 SEK
1603. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1603. FAT, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 200 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1136. ARMBANDSUR, Patek Philippe. 2008.
1136. ARMBANDSUR, Patek Philippe. 2008.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
60 000 - 65 000 SEK
1351. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. "Europa och tjuren".
1351. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, omkring 1900. "Europa och tjuren".
Klubbat pris 
7 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
694. MINIATYRBYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
694. MINIATYRBYRÅ. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
816. SOCERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustavianskt.
816. SOCERSKRIN, av Johan Malmstedt, Göteborg 1795. Gustavianskt.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
846. BÄGARE, av Johan Öhrman I, Reval (verksam 1775-1816). Daterad i gravyren 1777.
846. BÄGARE, av Johan Öhrman I, Reval (verksam 1775-1816). Daterad i gravyren 1777.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
314. Joseph Magnus Stäck, Vandrande figurer i Roms utkanter med Peteskyrkan i fonden.
314. Joseph Magnus Stäck, Vandrande figurer i Roms utkanter med Peteskyrkan i fonden.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
469. BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.
469. BORD, av Anders Lundelius (mästare i Stockholm 1778-1823). Gustavianskt.
Klubbat pris 
165 000 SEK
Utropspris
150 000 - 200 000 SEK
468. BORD, av Georg Haupt  (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt.
468. BORD, av Georg Haupt (mästare i Stockholm 1770-1784). Gustavianskt.
Klubbat pris 
1 250 000 SEK
Utropspris
1 000 000 - 1 200 000 SEK
34. Carl Wilhelmson, Flickor som lagar segel, Bretagne.
34. Carl Wilhelmson, Flickor som lagar segel, Bretagne.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
200 000 - 300 000 SEK
26. Bruno Liljefors, Beckasin i aftonskymning.
26. Bruno Liljefors, Beckasin i aftonskymning.
Klubbat pris 
105 000 SEK
Utropspris
80 000 - 100 000 SEK
18. Helmer Osslund, Höstlandskap med mättade skyar.
18. Helmer Osslund, Höstlandskap med mättade skyar.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
79. August Hagborg, Aftonrodnad på tall i skärgården.
79. August Hagborg, Aftonrodnad på tall i skärgården.
Klubbat pris 
76 000 SEK
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
350. Jan Juriaensz. van Baden, Palatsinteriör med Kristus.
350. Jan Juriaensz. van Baden, Palatsinteriör med Kristus.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
50 000 - 55 000 SEK
1372. TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.
1372. TALLRIK, porslin. Paris, Darte, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1371. TALLRIK, porslin. Frankrike, 1800-tal.
1371. TALLRIK, porslin. Frankrike, 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1248. TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.
1248. TALLRIK, porslin. Ryssland, Kuznetsov 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
777. SEMIANTIK TURKISK/INDISK SANNOLIKT. 753,5 x 436 cm.
777. SEMIANTIK TURKISK/INDISK SANNOLIKT. 753,5 x 436 cm.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
75 000 - 100 000 SEK
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1685. URNA, med LOCK, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
1705. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1705. FAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1311. VINGLAS, sju stycken. Sverige, sengustavianska.
1311. VINGLAS, sju stycken. Sverige, sengustavianska.
Klubbat pris 
4 600 SEK
Utropspris
2 000 - 3 000 SEK
695. KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.
695. KAKELUGN, Sverige, daterad 1698.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
586. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1820/30-tal.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
488. SKRIVBORD. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
13 200 SEK
Utropspris
15 000 - 18 000 SEK
1522. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1522. STEKFAT, tre stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
556. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
556. SPEGEL. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
77 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
1626. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1626. SKÅLFAT, ett par, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1463. MÅLNING samt KALLIGRAFI, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
1463. MÅLNING samt KALLIGRAFI, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1634. SERVISDELAR, tre delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1634. SERVISDELAR, tre delar, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
5 400 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
11. Nils Kreuger, "Gråväder", Knapegård.
11. Nils Kreuger, "Gråväder", Knapegård.
Klubbat pris 
330 000 SEK
Utropspris
400 000 - 500 000 SEK
13. Nils Kreuger, Bessie vid krysantemumträdet.
13. Nils Kreuger, Bessie vid krysantemumträdet.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
50 000 - 70 000 SEK
1174. FAT, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1883.
1174. FAT, av Ivan P. Chlebnikov, Moskva 1883.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1509. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1509. FIGURIN, blanc de chine. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1514. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
1514. FIGURIN, porslin. Qing dynastin.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
558. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
558. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Rokoko.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
549. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
549. TABURETTER, fyra stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
20 000 - 30 000 SEK
476. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
476. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
14 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
475. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
475. BORD. Sengustavianskt, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
20 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
536. STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.
536. STOLAR, åtta stycken. Sengustavianska stockholmsarbeten omkring år 1800.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
662. SMÖRASK MED LOCK. Älvdalen, 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
666. SALTKAR, ett par. Älvdalen omkring år 1800. Sengustavianska.
666. SALTKAR, ett par. Älvdalen omkring år 1800. Sengustavianska.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
786. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock.
786. KONFEKTFAT, av Henning Petri, Nyköping 1699. Barock.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
691. SKRIN. Nygotik, troligen 1700-tal.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
1350. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
1350. FIGURGRUPP, porslin. Meissen, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
4 200 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
111. Emma Toll, Ung parisiska.
111. Emma Toll, Ung parisiska.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
1185. KÅSA med SKED, icke identifierad mästare, Moskva 1908-1917.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
449. BYRÅ. Tyskland, 1700-talets första hälft. Senbarock.
449. BYRÅ. Tyskland, 1700-talets första hälft. Senbarock.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1236. PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland.
1236. PRAKTURNOR, ett par, porslin. Empire, troligen Ryssland.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1438. FIGURIN, brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
1438. FIGURIN, brons. Sinotibetansk, Qing dynastin.
Klubbat pris 
10 300 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1640. CREMEKOPPAR, sju stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1640. CREMEKOPPAR, sju stycken, kompaniporslin, Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
14 500 SEK
Utropspris
10 000 - 15 000 SEK
392. Möjligen föreställande Gustaf III: besök i Rom 1783-84.
392. Möjligen föreställande Gustaf III: besök i Rom 1783-84.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
272. Fredric Westin Hans krets, "Konung Oskar I" (1799-1859).
272. Fredric Westin Hans krets, "Konung Oskar I" (1799-1859).
Klubbat pris 
54 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
339. Adam Frans van der Meulen Hans krets, Rastande elegant sällskap.
339. Adam Frans van der Meulen Hans krets, Rastande elegant sällskap.
Klubbat pris 
18 200 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK