Kan inte nå servern

Höstens Klassiska 559

 
1724 föremål
291. Erik Wahlbergson, "Coriolanus belägrar Rom".
291. Erik Wahlbergson, "Coriolanus belägrar Rom".
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1357. FIGURIN med SOCKEL, porslin. Berlin, sekelskifte 1900.
1357. FIGURIN med SOCKEL, porslin. Berlin, sekelskifte 1900.
Klubbat pris 
6 400 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
337. PHILIPS WOUWERMAN ,  Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
337. PHILIPS WOUWERMAN , Hans krets. Bär signatur. Olja på pannå.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1183. SALTKAR MED SKEDAR, ett par, Chlebnikow, Moskva, 1896.
1183. SALTKAR MED SKEDAR, ett par, Chlebnikow, Moskva, 1896.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 7 000 SEK
1359. FIGURINER, 2 st, porslin. England, 1800-talets andra hälft.
1359. FIGURINER, 2 st, porslin. England, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1348. FIGURIN, porslin. Meissen, troligen 1800-talets andra hälft.
1348. FIGURIN, porslin. Meissen, troligen 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1349. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
1349. FIGURIN, porslin. Meissen, 1800-talets slut.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1698. KOPP, med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1698. KOPP, med FAT, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1697. FAT, porslin, Qing-dynastin, Kangxi (1662-1722).
1697. FAT, porslin, Qing-dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
523. KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
523. KARMSTOLAR, fem stycken. Sengustavianska, omkring år 1800.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
500. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
500. KONSOLBORD. Sengustavianskt, omkring år 1800.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
108. Georg Pauli, Läsande flicka.
108. Georg Pauli, Läsande flicka.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
256. Stanhope A. Forbes, May and December.
256. Stanhope A. Forbes, May and December.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
1461. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Wanlis märke och period (1573-1613).
1461. SKÅLFAT, porslin. Ming dynastin, Wanlis märke och period (1573-1613).
Klubbat pris 
31 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1441. Rökelsekar, patinerad brons. Qing dynastin med Xuandes märke.
1441. Rökelsekar, patinerad brons. Qing dynastin med Xuandes märke.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
1414. SKÅLFAT, keramik. Song dynastin (960-1279).
Klubbat pris 
17 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1489. PENSELSTÄLL, bambu. Japan, tidigt 1900-tal.
1489. PENSELSTÄLL, bambu. Japan, tidigt 1900-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1323. FAT, fyra stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
1323. FAT, fyra stycken, fajans. Delft, 1700-tal.
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
1632. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1632. TALLRIK, vapenporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
269. Per Krafft d.y. Tillskriven, "Warner Groen" (1770-1834).
269. Per Krafft d.y. Tillskriven, "Warner Groen" (1770-1834).
Klubbat pris 
9 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
959. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct med mindre briljanter, tot. 0.50 ct.
959. RING, briljantslipad diamant, 1.50 ct med mindre briljanter, tot. 0.50 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
70 000 - 75 000 SEK
402. Pastorala landskap med ridande sällskap.
402. Pastorala landskap med ridande sällskap.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1660. VAS,  porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
1660. VAS, porslin. Ming dynastin, Wanli (1573-1619).
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1336. CREMEKOPPAR, med LOCK, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
1336. CREMEKOPPAR, med LOCK, sex stycken, mjukt porslin. Marieberg, 1700-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1679. VÄGGVASER, två stycken, porslin. Qing dynastin,  Kangxi (1662-1722).
1679. VÄGGVASER, två stycken, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1443. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1443. RÖKELSEKAR, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
23 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1436. VAS, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
1436. VAS, brons. Qing dynastin med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
16 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1691. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1691. TALLRIKAR, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1435. VAS, brons. Qing dynastin, med Xuandes sex karaktärers märke.
1435. VAS, brons. Qing dynastin, med Xuandes sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
82 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1700. Vaser, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1700. Vaser, ett par, porslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
1541. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1541. SKÅLFAT, ett par, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
19 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1525. FAT, ett par porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1525. FAT, ett par porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 f.Kr.).
1406. FIGURIN, lergods. Tang dynastin (618-907 f.Kr.).
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
367. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan och barnet.
367. Abraham Janssens Hans efterföljd, Madonnan och barnet.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
622. VÄGGPENDYL. Parisarbete, ca 1770. Louis XVI.
622. VÄGGPENDYL. Parisarbete, ca 1770. Louis XVI.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
324. Pastoralt landskap med figurer på klippa.
324. Pastoralt landskap med figurer på klippa.
Klubbat pris 
15 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1546. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, biskvi. Qing dynastin, 1700-tal.
1546. RÖKELSEHÅLLARE, ett par, biskvi. Qing dynastin, 1700-tal.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
1409. SKÅL, ding. Norra Song dynastin (960–1127).
Klubbat pris 
1 500 SEK
Utropspris
3 000 - 5 000 SEK
1619. KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1619. KANNA med LOCK, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
3 000 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
486. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
486. SALONGSBORD. Italien, 1800-tal.
Klubbat pris 
80 000 SEK
Utropspris
50 000 - 60 000 SEK
775. SEMIANTIK TEHERAN. 198 x 136 cm.
775. SEMIANTIK TEHERAN. 198 x 136 cm.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
410. Domenico Bossi, Ung kvinna som Euterpe, musikens musa.
410. Domenico Bossi, Ung kvinna som Euterpe, musikens musa.
Klubbat pris 
11 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
407. Kunglighet i harnesk.
407. Kunglighet i harnesk.
Klubbat pris 
5 500 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
414. Domenico Bossi, Ung kvinna med blomsterkrans.
414. Domenico Bossi, Ung kvinna med blomsterkrans.
Klubbat pris 
52 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
411. Man i guldbroderad justacorps.
411. Man i guldbroderad justacorps.
Klubbat pris 
3 800 SEK
Utropspris
4 000 - 5 000 SEK
56. August Hagborg, Konversation vid havet.
56. August Hagborg, Konversation vid havet.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
522. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko/Gustavianska, 1770-tal.
522. KARMSTOLAR, ett par. Rokoko/Gustavianska, 1770-tal.
Klubbat pris 
24 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
478. BORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
478. BORD. Nordeuropa, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1284. SPELBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
1284. SPELBORD. Ryssland, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
66 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
554. FOTPALL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
554. FOTPALL. Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
1327. TALLRIKAR, nio stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal.
1327. TALLRIKAR, nio stycken, flintgods. Frankrike, Creil, tidigt 1800-tal.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 7 000 SEK
1355. PLAKETT, porslin. Troligen Tyskland, omkring 1880.
1355. PLAKETT, porslin. Troligen Tyskland, omkring 1880.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1465. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
1465. MÅLNING, på siden av okänd konstnär, Qing dynastin.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
221. Hans Harry Liebmann, Sittande modell.
221. Hans Harry Liebmann, Sittande modell.
Klubbat pris 
9 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
206. Carl Milles, Hästhuvud.
206. Carl Milles, Hästhuvud.
Klubbat pris 
16 500 SEK
Utropspris
10 000 - 12 000 SEK
1389. SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
1389. SKÅLFAT, porslin. Kungl dansk, "Flora Danica", 1900-tal.
Klubbat pris 
4 000 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1717. Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke.
1717. Skålfat, porslin. 1900-tal med Yü t'ang chia ch'i märke.
Klubbat pris 
17 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
1432. FIGURIN, brons. Ming dynastin.
1432. FIGURIN, brons. Ming dynastin.
Klubbat pris 
78 000 SEK
Utropspris
20 000 - 25 000 SEK
438. KISTA. Fredrik I:s tid. Senbarock.
438. KISTA. Fredrik I:s tid. Senbarock.
Klubbat pris 
10 000 SEK
Utropspris
5 000 - 6 000 SEK
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
564. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
27 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
563. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
563. SPEGEL, av Johan Åkerblad (mästare i Stockholm 1758-1799). Gustaviansk.
Klubbat pris 
18 500 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
480. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
480. FÄLLBORD, av Jacob Sjölin (mästare i Köping och Kungsör 1767-1785).
Klubbat pris 
38 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
1534. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
1534. Vas, porslin. Qing dynastin, Kangxi (1662-1722).
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1552. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing dynasti med Qianlongs märke.
1552. RÖKELSEKAR, porslin. Troligen sen Qing dynasti med Qianlongs märke.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
452. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
452. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
42 000 SEK
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
293. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
293. Georg Engelhard Schröder Tillskriven, Europa och tjuren.
Klubbat pris 
50 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
467. SKRIVBYRÅ. Sengustaviansk, omkring år 1800.
Klubbat pris 
12 000 SEK
Utropspris
12 000 - 15 000 SEK
456. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
456. BYRÅ, av Lars Nordin (mästare i Stockholm 1743-1773). Rokoko.
Klubbat pris 
64 000 SEK
Utropspris
60 000 - 80 000 SEK
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
1199. SKEDAR, 6 st, icke identifierad mästare, Moskva 1835-1846.
Klubbat pris 
6 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
408. Elias Martin, Jaktscen i skärgården vid Forsmark.
408. Elias Martin, Jaktscen i skärgården vid Forsmark.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
25 000 - 30 000 SEK
1201. Bestick, 3 delar, Moskva 1824.
1201. Bestick, 3 delar, Moskva 1824.
Klubbat pris 
7 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
1523. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
1523. TALLRIKAR, sex stycken, kompaniporslin. Qing dynastin, tidigt 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1462. KEJSERLIGT EDIKT, Jiaqing (1796-1820), daterat 1809 och från tiden.
1462. KEJSERLIGT EDIKT, Jiaqing (1796-1820), daterat 1809 och från tiden.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
8 000 - 10 000 SEK
30. OSKAR BERGMAN, akvarell. Sign och dat Mars 1949.
30. OSKAR BERGMAN, akvarell. Sign och dat Mars 1949.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
381. Angelo Viviani, Vy över Neapelbukten.
381. Angelo Viviani, Vy över Neapelbukten.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
15 000 - 20 000 SEK
290. ANDERS LUNDQVIST, olja på duk, signerad.
290. ANDERS LUNDQVIST, olja på duk, signerad.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
1482. ASK med LOCK, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
1482. ASK med LOCK, cloisonne. Japan, Meiji (1867-1912).
Klubbat pris 
11 500 SEK
Utropspris
4 000 - 6 000 SEK
1500. OKIMONO, tre stycken, ben. Japan, omkring 1900.
1500. OKIMONO, tre stycken, ben. Japan, omkring 1900.
Klubbat pris 
10 500 SEK
Utropspris
6 000 - 8 000 SEK
845. BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738.
845. BÄGARE, av Johan Lorenz Starin, Stockholm 1738.
Klubbat pris 
6 200 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK
850. RÅTTSVANSSKED, okänd mästare, Stockholm 1707.
850. RÅTTSVANSSKED, okänd mästare, Stockholm 1707.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
5 000 - 8 000 SEK
787. TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764.
787. TUMLARE, av Johan Hackzell, Mariefred 1764.
Klubbat pris 
8 000 SEK
Utropspris
2 000 - 4 000 SEK
1307. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
1307. SPETSGLAS, Sverige, 1700-tal.
Klubbat pris 
6 500 SEK
Utropspris
3 000 - 4 000 SEK