Kan inte nå servern

Vårens Klassiska 562

 
1556 föremål
515. BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.
515. BORD. Gustavianskt, 1700-talets slut. Anders Lundelius art.
Klubbat pris 
18 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
555. KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.
555. KARMSTOLAR, ett par, rokoko. Sverige, 1700-talets andra hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
33. Olle Hjortzberg, Stilleben med lövkoja.
Klubbat pris 
22 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
568. STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
568. STOLAR, fyra stycken, Sverige, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
172. Jussi Mäntynen, "Lohona med ungar".
172. Jussi Mäntynen, "Lohona med ungar".
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
716. POKAL med LOCK, glas. Kungsholms glasbruk, 1700-talets första hälft.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
298. SEMIANTIK TÄBRIS. 397 x 288,5 cm.
298. SEMIANTIK TÄBRIS. 397 x 288,5 cm.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
406. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt av pojke i landskap.
406. Gottfried Kneller Hans krets, Porträtt av pojke i landskap.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
173. Max Esser, Utter.
173. Max Esser, Utter.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
199. Anton Melbye, Fartyg på öppet hav.
199. Anton Melbye, Fartyg på öppet hav.
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
30 000 - 40 000 SEK
605. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
605. LJUSKRONA, för sex ljus. Sverige, 1700-tal. Rokoko.
Klubbat pris 
65 000 SEK
Utropspris
30 000 - 50 000 SEK
403. Cornelis de Vos Tillskriven, Konstnärsfamiljen.
403. Cornelis de Vos Tillskriven, Konstnärsfamiljen.
Klubbat pris 
15 000 SEK
Utropspris
30 000 - 35 000 SEK
1028. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 4.48 ct.
1028. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. 4.48 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1364. BÅT med FIGURER, elfenben. Japan, Meiji, ca 1900.
1364. BÅT med FIGURER, elfenben. Japan, Meiji, ca 1900.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 45 000 SEK
612. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
612. LJUSKRONA, för sju ljus. Karl Johan, 1800-talets första hälft.
Klubbat pris 
58 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
112. Vilhelm Holmgren, Sällskap på restaurang.
112. Vilhelm Holmgren, Sällskap på restaurang.
Klubbat pris 
29 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
98. BROR LINDH, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
98. BROR LINDH, olja på duk uppklistrad på pannå. Sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
227. Teodor Axentowicz, Betraktad ung dam.
227. Teodor Axentowicz, Betraktad ung dam.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
81. Helmer Osslund, Landskap med höstträd.
81. Helmer Osslund, Landskap med höstträd.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
955. RING, oval fasettslipad blå safir med åttkantslipade diamanter, 1920-tal.
955. RING, oval fasettslipad blå safir med åttkantslipade diamanter, 1920-tal.
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1113. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
1113. HÄNGSMYCKE, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1115. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
1115. ÖRHÄNGEN, briljantslipade diamanter, tot. ca 3.60 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
32. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och ängsblomster i silverbägare.
32. Olle Hjortzberg, Stilleben med rosor och ängsblomster i silverbägare.
Klubbat pris 
47 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
708. TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.
708. TRÄDGÅRDSURNA. Bolinders verkstad, Stockholm, 1800-talets andra hälft.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1074. RINGAR, Cartier, 3 st, med rubin, smaragd och blå safir.
1074. RINGAR, Cartier, 3 st, med rubin, smaragd och blå safir.
Klubbat pris 
46 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
601. APPLIQUER, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.
601. APPLIQUER, ett par. Frankrike 1800-talets början. Empire.
Klubbat pris 
37 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1187. RING, navettslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
1187. RING, navettslipade diamanter, tot. ca 4.80 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1317. SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
1317. SKEPPSPORTRÄTT, olja på duk. Qing dynastin, 1800-tal.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
936A. DOSA, guld 18k, av Nils Carlén, Stockholm 1792? (verksam 1797-1824).
936A. DOSA, guld 18k, av Nils Carlén, Stockholm 1792? (verksam 1797-1824).
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
875. BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).
875. BÄGARE med LOCK, av Christopher Dey, Riga (verksam 1729-1748(1759)).
Klubbat pris 
60 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
290. ANTIK TÄBRIS. 473,5 x 337,5 cm.
290. ANTIK TÄBRIS. 473,5 x 337,5 cm.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1193. COLLIER, blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
1193. COLLIER, blå safirer med briljantslipade diamanter, tot. ca 1.30 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
501. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
501. BYRÅ. Stockholmsarbete, 1700-talets andra hälft. Rokoko.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1119. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.05 ct.
1119. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. 6.05 ct.
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
362. Bengt Nordenberg, Allmogeinteriör.
362. Bengt Nordenberg, Allmogeinteriör.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1289. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
1289. EN SAMLING ORIENTALISKA BRONSER, 56 delar. Ordo, 700-200 f.Kr.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
129. ELSA BESKOW, akvarell och tusch. Monogramsign.
129. ELSA BESKOW, akvarell och tusch. Monogramsign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
128. ELSA BESKOW, Akvarell och tusch. Signerad E.B.
128. ELSA BESKOW, Akvarell och tusch. Signerad E.B.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
125. Elsa Beskow, "Vill du måla".
125. Elsa Beskow, "Vill du måla".
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
437. Pieta.
437. Pieta.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
706. VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.
706. VÄRMLÄNDSK SOLDAT, trä. Sverige, 1800-tal.
Klubbat pris 
48 000 SEK
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
1093. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
1093. ARMBAND, briljantslipade diamanter, tot. ca 3 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
35 000 - 40 000 SEK
357. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
357. Ferdinand Fagerlin, "Den förhånade ungkarlen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
16. Nils Kreuger, Vintrig boulevardscen med hästdroska.
16. Nils Kreuger, Vintrig boulevardscen med hästdroska.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
483. SKRIVSKÅP.  England, 1700-talets första hälft. Queen Anne.
483. SKRIVSKÅP. England, 1700-talets första hälft. Queen Anne.
Klubbat pris 
32 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
175. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
175. Axel Petersson Döderhultarn, Sittande dragspelare och danspar.
Klubbat pris 
41 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
261. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 137 cm.
261. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 209 x 137 cm.
Klubbat pris 
74 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
262. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 212 x 134,5 cm.
262. SEMIANTIK KESHAN s.k. Motachem. 212 x 134,5 cm.
Klubbat pris 
68 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1572. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke.
1572. SKÅLFAT, porslin. Qing dynastin med Yongzhengs sex karaktärers märke.
Klubbat pris 
400 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
361. Bengt Nordenberg, "På Orgelläktaren".
361. Bengt Nordenberg, "På Orgelläktaren".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
809. MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805.
809. MOCKAKANNA, av Alexander Jaschinkov, S:t Petersburg 1805.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
767. SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
767. SERVISDELAR, fem stycken, porslin. Berlin, 1700-tal.
Klubbat pris 
36 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
99. Carl Fredrik Hill, "Klippskär".
99. Carl Fredrik Hill, "Klippskär".
Klubbat pris 
25 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
73. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
73. August Hagborg, Ostronplockerskor, Bretagne.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
315. David von Cöln, Vid Vulkanus smedja.
315. David von Cöln, Vid Vulkanus smedja.
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
84. HELMER OSSLUND, Gouache och akvarell, sign.
84. HELMER OSSLUND, Gouache och akvarell, sign.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
906. UPPSATSSKÅLAR, ett par, av Gustaf Möllenborg, Stockholm 1895.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
348. Albert Blombergsson, Vy från Sandarne.
348. Albert Blombergsson, Vy från Sandarne.
Klubbat pris 
40 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
56. Johan Krouthén, Sommarlandskap med väderkvarn.
56. Johan Krouthén, Sommarlandskap med väderkvarn.
Klubbat pris 
70 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
711. BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".
711. BORDSTELEFON. LM ERICSSON. "Kaffekvarnen".
Klubbat pris 
30 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
355. Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".
355. Ferdinand Fagerlin, "Den förtvivlade friaren".
Klubbat pris 
35 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
561. KARMSTOLAR, ett par. Gustavianska, 1700-talets slut.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
710. BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.
710. BORDSTELEFON. L.M. ERICSSON & Co, Stockholm. Modell 1878.
Klubbat pris 
160 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
1181. RING, sk eternity ring, briljantslipade diamanter, tot. ca 4.20 ct.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 45 000 SEK
1582. SERVIS, 89 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
1582. SERVIS, 89 delar, kompaniporslin. Qing dynastin, Qianlong (1736-95).
Klubbat pris 
90 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
367. Dieric Bouts Hans efterföljd, Utdrivandet ur paradiset.
367. Dieric Bouts Hans efterföljd, Utdrivandet ur paradiset.
Klubbat pris 
150 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
617. AMPEL, Empirestil, 1800-tal. H 130.
617. AMPEL, Empirestil, 1800-tal. H 130.
Klubbat pris 
Återrop
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK
351. Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Vy från Monte Pellegrino och Palermo.
351. Gustaf Wilhelm Palm Tillskriven, Vy från Monte Pellegrino och Palermo.
Klubbat pris 
88 000 SEK
Utropspris
40 000 - 60 000 SEK
537. KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
537. KOLONNER, ett par. Sverige, 1800-talets första hälft. Empire.
Klubbat pris 
28 000 SEK
Utropspris
40 000 - 50 000 SEK