| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 405 | CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal. | 20 000 SEK |
| 406 | ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk. | 24 000 SEK |
| 407 | CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm. | 4 500 SEK |
| 408 | CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm. | 8 200 SEK |
| 409 | CARL MALMSTEN, skrivbord "Ståndare". | 66 000 SEK |
| 410 | CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par med fotpallar "Redet", samtida produktion, O-H Sjögren. | 54 000 SEK |
| 411 | OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal. | 50 000 SEK |
| 412 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 46 000 SEK |
| 413 | AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 34 000 SEK |
| 414 | AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 10 000 SEK |
| 415 | AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 26 000 SEK |
| 416 | AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal. | 66 000 SEK |
| 417 | OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet, Göteborg. | 6 500 SEK |
| 418 | OTTO SCHULZ sektionsoffa 4 delar, Bo-möbel, Boet, Göteborg sannolikt 1930-tal. | 29 000 SEK |
| 419 | OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal. | 11 000 SEK |
| 420 | BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal. | 11 000 SEK |
| 421 | CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28. | 6 500 SEK |
| 422 | CARL MALMSTEN, fåtölj, Nordiska Kompaniet ca 1928. | 1 500 SEK |
| 423 | CARL MALMSTEN, skåp "Island". | 35 000 SEK |
| 424 | CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman". | 9 000 SEK |
| 425 | CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden". | 33 000 SEK |
| 426 | PEDER CLASON, akvarell. | 7 000 SEK |
| 427 | CARL HÖRVIK, fåtöljer, 1 par, Stockholm 1920. | 140 000 SEK |
| 428 | ANSGAR ALMQUIST, skulptur. | 21 000 SEK |
| 429 | ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25. | Återrop |
| 430 | TURE RYBERG, taburett, J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala ca 1923. | 175 000 SEK |
| 431 | NILS FOUGSTEDT, skulpturer, ett par, 1920-tal. | 16 000 SEK |
| 432 | OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal. | 64 000 SEK |
| 433 | OKÄND FORMGIVARE, plaketter, 2 st, Sverige 1920-tal. | 4 500 SEK |
| 434 | CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk. | 8 000 SEK |
| 435 | CARL HÖRVIK, taburetter, 2 st snarlika, ca 1924-1925. | 120 000 SEK |
| 436 | CARL MALMSTEN, möjligen, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1920-tal. | 87 000 SEK |
| 437 | OLOF AHLBERG, skulptur, | 16 500 SEK |
| 438 | MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB. | 52 000 SEK |
| 439 | AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928. | 19 000 SEK |
| 440 | OSCAR ANTONSSON, skrin "Hästbetvingaren", Ystad Tenn 1931. | 25 000 SEK |
| 441 | CARL HÖRVIK, kabinettskåp, Stockholms Hantverksförening, 1927. | 125 000 SEK |
| 442 | KARL HULTSTRÖM, skulptur, | 5 500 SEK |
| 443 | KARL HULTSTRÖM, skulptur, | 6 300 SEK |
| 444 | AXEL-EINAR HJORTH, stol "Futurum", Nordiska Kompaniet, ritad 1928. | 21 000 SEK |
| 445 | SUNE BÄCKSTRÖM, väggspegel, Sverige 1920-30-tal. | 20 000 SEK |
| 446 | SUNE BÄCKSTRÖM, jardinjär, Sverige 1920-30-tal. | 5 000 SEK |
| 447 | SUNE BÄCKSTRÖM, kandelabrar, ett par, Sverige 1920-30-tal. | 4 500 SEK |
| 448 | AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord "Ceasar", Nordiska Kompaniet, 1930-tal. | 92 000 SEK |
| 449 | Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, skulptur. | 24 000 SEK |
| 450 | AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1927. | 18 000 SEK |
| 451 | AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927. | 5 000 SEK |
| 452 | AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927. | 6 000 SEK |
| 453 | JACOB ÄNGMAN troligen, ljusstakar, ett par, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) Stockholm 1920-30-tal. | 3 500 SEK |
| 454 | AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1927. | 50 000 SEK |
| 455 | NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad. | Återrop |
| 456 | JACOB ÄNGMAN eller JUST ANDERSEN, vaser 4 st och skål, GAB och JUST, 1920-30-tal. | 12 000 SEK |
| 457 | GUNNAR ASPLUND, trädgårdsstolar, 10 st, Iwan B. Giertz, Flen, Sverige. | 27 000 SEK |
| 458 | AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930. | 14 500 SEK |
| 459 | IVAR ÅLENIUS BJÖRK, vaser, 2 st, Ystad Metall 1920-30-tal. | 7 000 SEK |
| 460 | SIGURD LEWERENTZ, fåtölj, sannolikt Nordiska Kompaniets verkstäder ca 1929-30. | 150 000 SEK |
| 461 | SVEN MARKELIUS, stol, Stockholms Nya Järnsängsfabrik, ca 1930. | 12 500 SEK |
| 462 | AXEL EINAR HJORTH, stol "Grand", Nordiska Kompaniet 1929. | 17 000 SEK |
| 463 | UNO ÅHRÉN, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1931. | 52 000 SEK |
| 464 | UNO ÅHRÉN eller BJÖRN TRÄGÅRDH sannolikt, skåp, för Firma Svenskt Tenn 1930-talets början. | 17 000 SEK |
| 465 | ESTRID ERICSON & ANNA PETRUS, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1928. | 17 000 SEK |
| 466 | AXEL LARSSON, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal. | 17 000 SEK |
| 467 | Sylvia Stave, SYLVIA STAVE, smyckeskrin, CG Hallberg, Stockholm 1934. | 11 000 SEK |
| 468 | BJÖRN TRÄGÅRDH el UNO ÅHRÈN, fåtölj, Firma Svensk Tenn, ca 1930. | 52 000 SEK |
| 469 | AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931. | 12 000 SEK |
| 470 | AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931. | 56 000 SEK |
| 471 | KAFFESERVIS, 4 delar, tenn. Guldsmedsaktiebolaget (GAB) Stockholm 1935-36. | Återrop |
| 472 | GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, askar, 6 st. Stockholm 1934. | 11 000 SEK |
| 473 | Estrid Ericson, ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1948. | 16 000 SEK |
| 474 | ESTRID ERICSON, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1950. | 17 000 SEK |
| 475 | ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1950. | 18 000 SEK |
| 476 | NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930. | 2 600 SEK |
| 477 | NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508. | 3 600 SEK |
| 478 | AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Dagmar", Nordiska Kompaniet 1935. | 11 000 SEK |
| 479 | AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933. | 18 000 SEK |
| 480 | UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, 1930-talets början. | 12 500 SEK |
| 481 | SIGURD LEWERENTZ, karmstol, Gemla ca 1932. | 19 000 SEK |
| 482 | GEORG JENSEN, praktskål, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver, | 100 000 SEK |
| 483 | GEORG JENSEN, bricka,"Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-52, Jensen & Wendel, sterling. | 60 000 SEK |
| 484 | GEORG JENSEN, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000, | 28 000 SEK |
| 485 | GEORG JENSEN, tekanna "Magnolia/Blossom", silver, Köpenhamn 1996, sterling. | 15 000 SEK |
| 486 | GEORG JENSEN, fiskserveringsbestick, 1 par, Köpenhamn 1917-19, | 5 500 SEK |
| 487 | GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1918. | 60 000 SEK |
| 488 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77. | Återrop |
| 489 | GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 141 delar "Antik/Continental", Köpenhamn 1933-44, | 58 000 SEK |
| 490 | GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1919-27, sterling, | 36 000 SEK |
| 491 | JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, | 10 000 SEK |
| 492 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1918, 830/1000 silver, | Återrop |
| 493 | JOHAN ROHDE, skål på fot, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling, | 3 000 SEK |
| 494 | JOHAN ROHDE, fat, "Konge/Acorn" Georg Jensen 1933-45, | 6 000 SEK |
| 495 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 35 000 SEK |
| 496 | JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling. | 35 000 SEK |
| 497 | JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 79 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, (Royal Danish U.S.A, International sterling). | Återrop |
| 498 | HARALD NIELSEN, bonbonnière, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling, | 6 500 SEK |
| 499 | GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling. | Återrop |
| 500 | HARALD NIELSEN, bestickuppsättning 97 delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77. | 56 000 SEK |
| 501 | HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 76 delar, "Pyramid", Georg Jensen, 1945-77. | 52 000 SEK |
| 502 | HARLD NIELSEN, bestick, 22 delar, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1925-77. | 9 500 SEK |
| 503 | SIGVARD BERNADOTTE, ljusstakar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling, | 18 000 SEK |
| 504 | SIGVARD BERNADOTTE, kuverttallrikar 16 st, Georg Jensen, 1945-1977, | 82 000 SEK |