Höstens Moderna 563

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
405CARL MALMSTEN, fåtölj "Redet", Sverige 1930-tal.20 000 SEK
406ANNA PETRUS, blomlåda,"Blomlåda Nr 1" Näfveqvarnsbruk.24 000 SEK
407CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karott, Stockholm.4 500 SEK
408CG RÅSTRÖM, gratängfat, 2 st och karotter, 2 st, Stockholm.8 200 SEK
409CARL MALMSTEN, skrivbord "Ståndare".66 000 SEK
410CARL MALMSTEN, fåtöljer, ett par med fotpallar "Redet", samtida produktion, O-H Sjögren.54 000 SEK
411OSCAR NILSSON, tillskriven, byrå, Mobilia, Malmö 1930-tal.50 000 SEK
412AXEL-EINAR HJORTH, bord "Sandhamn", Nordiska Kompaniet 1930-tal.46 000 SEK
413AXEL-EINAR HJORTH, 6 stolar, "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.34 000 SEK
414AXEL-EINAR HJORTH, karmstol "Lovö", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.10 000 SEK
415AXEL-EINAR HJORTH, soffa "Utö", NK, Nordiska Kompaniet, 1930-tal.26 000 SEK
416AXEL-EINAR HJORTH, fåtöljer, 1 par "Lovö", Nordiska Kompaniet 1930-tal.66 000 SEK
417OTTO SCHULZ, hörnskåp, Boet, Göteborg.6 500 SEK
418Otto Schulz, OTTO SCHULZ sektionsoffa 4 delar, Bo-möbel, Boet, Göteborg sannolikt 1930-tal.29 000 SEK
419Otto Schulz, OTTO SCHULZ, bord. Boet, Göteborg 1930-40-tal.11 000 SEK
420BIRGER EKMAN, Plafond, Mjölby Intarsia, 1930-40-tal.11 000 SEK
421CARL MALMSTEN, ett par fåtöljer, Nordiska Kompaniet ca 1925-28.6 500 SEK
422CARL MALMSTEN, fåtölj, Nordiska Kompaniet ca 1928.1 500 SEK
423CARL MALMSTEN, skåp "Island".35 000 SEK
424CARL MALMSTEN, golvur "Solblomman".9 000 SEK
425CARL MALMSTEN, skrivbord "Guldheden".33 000 SEK
426PEDER CLASON, akvarell.7 000 SEK
427CARL HÖRVIK, fåtöljer, 1 par, Stockholm 1920.140 000 SEK
428ANSGAR ALMQUIST, skulptur.21 000 SEK
429ANSGAR ALMQUIST, skulptur, signerad och daterad -25.Återrop
430TURE RYBERG, taburett, J. E. Blomqvist Möbelfabrik, Uppsala ca 1923.175 000 SEK
431NILS FOUGSTEDT, skulpturer, ett par, 1920-tal.16 000 SEK
432OTAR HÖKERBERG, tillskriven, taburett, Sverige 1920-tal.64 000 SEK
433OKÄND FORMGIVARE, plaketter, 2 st, Sverige 1920-tal.4 500 SEK
434CARL ELMBERG, tobaksburk, Näfveqvarns Bruk.8 000 SEK
435CARL HÖRVIK, taburetter, 2 st snarlika, ca 1924-1925.120 000 SEK
436CARL MALMSTEN, möjligen, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1920-tal.87 000 SEK
437OLOF AHLBERG, skulptur,16 500 SEK
438MELCHIOR WERNSTEDT, ljusstakar, ett par, Herman Bergman AB.52 000 SEK
439AXEL-EINAR HJORTH, väggspegel "Du Barry", Nordiska Kompaniet, 1928.19 000 SEK
440OSCAR ANTONSSON, skrin "Hästbetvingaren", Ystad Tenn 1931.25 000 SEK
441CARL HÖRVIK, kabinettskåp, Stockholms Hantverksförening, 1927.125 000 SEK
442KARL HULTSTRÖM, skulptur,5 500 SEK
443KARL HULTSTRÖM, skulptur,6 300 SEK
444AXEL-EINAR HJORTH, stol "Futurum", Nordiska Kompaniet, ritad 1928.21 000 SEK
445SUNE BÄCKSTRÖM, väggspegel, Sverige 1920-30-tal.20 000 SEK
446SUNE BÄCKSTRÖM, jardinjär, Sverige 1920-30-tal.5 000 SEK
447SUNE BÄCKSTRÖM, kandelabrar, ett par, Sverige 1920-30-tal.4 500 SEK
448AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord "Ceasar", Nordiska Kompaniet, 1930-tal.92 000 SEK
449Ivar Johnsson, IVAR JOHNSSON, skulptur.24 000 SEK
450AXEL- EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge" Nordiska Kompaniet 1927.18 000 SEK
451AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.5 000 SEK
452AXEL- EINAR HJORTH, soffa "Coolidge", Nordiska Kompaniet 1927.6 000 SEK
453JACOB ÄNGMAN troligen, ljusstakar, ett par, Guldsmedsaktiebolaget (GAB) Stockholm 1920-30-tal.3 500 SEK
454AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord med spegel "Coolidge", Nordiska Kompaniet, 1927.50 000 SEK
455NILS FOUGSTEDT, skulptur, grönpatinerad brons, 1920-tal. Signerad.Återrop
456JACOB ÄNGMAN eller JUST ANDERSEN, vaser 4 st och skål, GAB och JUST, 1920-30-tal.12 000 SEK
457GUNNAR ASPLUND, trädgårdsstolar, 10 st, Iwan B. Giertz, Flen, Sverige.27 000 SEK
458AXEL LARSSON, byrå, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors 1930.14 500 SEK
459IVAR ÅLENIUS BJÖRK, vaser, 2 st, Ystad Metall 1920-30-tal.7 000 SEK
460SIGURD LEWERENTZ, fåtölj, sannolikt Nordiska Kompaniets verkstäder ca 1929-30.150 000 SEK
461SVEN MARKELIUS, stol, Stockholms Nya Järnsängsfabrik, ca 1930.12 500 SEK
462AXEL EINAR HJORTH, stol "Grand", Nordiska Kompaniet 1929.17 000 SEK
463UNO ÅHRÉN, fåtölj, Firma Svenskt Tenn 1931.52 000 SEK
464UNO ÅHRÉN eller BJÖRN TRÄGÅRDH sannolikt, skåp, för Firma Svenskt Tenn 1930-talets början.17 000 SEK
465ESTRID ERICSON & ANNA PETRUS, lockurna, Firma Svenskt Tenn 1928.17 000 SEK
466AXEL LARSSON, bord, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, 1930-tal.17 000 SEK
467Sylvia Stave, SYLVIA STAVE, smyckeskrin, CG Hallberg, Stockholm 1934.11 000 SEK
468BJÖRN TRÄGÅRDH el UNO ÅHRÈN, fåtölj, Firma Svensk Tenn, ca 1930.52 000 SEK
469AXEL-EINAR HJORTH, konsolbord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.12 000 SEK
470AXEL-EINAR HJORTH, bord "Typenko", Nordiska Kompaniet, 1931.56 000 SEK
471KAFFESERVIS, 4 delar, tenn. Guldsmedsaktiebolaget (GAB) Stockholm 1935-36.Återrop
472GULDSMEDSAKTIEBOLAGET, askar, 6 st. Stockholm 1934.11 000 SEK
473Estrid Ericson, ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1948.16 000 SEK
474ESTRID ERICSON, vas, Firma Svenskt Tenn, Stockholm 1950.17 000 SEK
475ESTRID ERICSON, vas, Svenskt Tenn, Stockholm 1950.18 000 SEK
476NILS FOUGSTEDT, moccaservis, 4 delar, Firma Svenskt Tenn, 1930.2 600 SEK
477NILS FOUGSTEDT, handspegel, Firma Svenskt Tenn 1920-30-tal, modell 508.3 600 SEK
478AXEL-EINAR HJORTH, stolar, ett par "Dagmar", Nordiska Kompaniet 1935.11 000 SEK
479AXEL-EINAR HJORTH, bord, variant av "Borgen", Nordiska Kompaniet, 1933.18 000 SEK
480UNO ÅHRÉN, golvarmatur, Firma Svenskt Tenn, 1930-talets början.12 500 SEK
481SIGURD LEWERENTZ, karmstol, Gemla ca 1932.19 000 SEK
482GEORG JENSEN, praktskål, Köpenhamn 1919-21, 830/1000 silver,100 000 SEK
483GEORG JENSEN, bricka,"Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1945-52, Jensen & Wendel, sterling.60 000 SEK
484GEORG JENSEN, bricka "Magnolia/Blossom", Köpenhamn 1918, 830/1000,28 000 SEK
485GEORG JENSEN, tekanna "Magnolia/Blossom", silver, Köpenhamn 1996, sterling.15 000 SEK
486GEORG JENSEN, fiskserveringsbestick, 1 par, Köpenhamn 1917-19,5 500 SEK
487GEORG JENSEN, praktskål på fot, Köpenhamn 1918.60 000 SEK
488GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 173 delar, "Liljekonvalj", Köpenhamn 1928-77.Återrop
489GEORG JENSEN, bestickuppsättning, 141 delar "Antik/Continental", Köpenhamn 1933-44,58 000 SEK
490GEORG JENSEN, skål på fot, Köpenhamn 1919-27, sterling,36 000 SEK
491JOHAN ROHDE, kaffeservis, 3 delar, Firma Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,10 000 SEK
492JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1918, 830/1000 silver,Återrop
493JOHAN ROHDE, skål på fot, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling,3 000 SEK
494JOHAN ROHDE, fat, "Konge/Acorn" Georg Jensen 1933-45,6 000 SEK
495JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.35 000 SEK
496JOHAN ROHDE, skål, Georg Jensen, Köpenhamn 1933-44, sterling.35 000 SEK
497JOHAN ROHDE, bestickuppsättning, 79 delar "Konge/Acorn", Georg Jensen, (Royal Danish U.S.A, International sterling).Återrop
498HARALD NIELSEN, bonbonnière, Georg Jensen Köpenhamn 1925-32, sterling,6 500 SEK
499GEORG JENSEN, skålfat, 4 stycken, Köpenhamn 1933-77, sterling.Återrop
500HARALD NIELSEN, bestickuppsättning 97 delar "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1933-77.56 000 SEK
501HARALD NIELSEN, bestickuppsättning, 76 delar, "Pyramid", Georg Jensen, 1945-77.52 000 SEK
502HARLD NIELSEN, bestick, 22 delar, "Pyramid", Georg Jensen, Köpenhamn 1925-77.9 500 SEK
503SIGVARD BERNADOTTE, ljusstakar, ett par, Georg Jensen, Köpenhamn 1945-77, sterling,18 000 SEK
504SIGVARD BERNADOTTE, kuverttallrikar 16 st, Georg Jensen, 1945-1977,82 000 SEK