| Nr. | Föremål | Klubbat pris |
| 708 | STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg Studio 1940-50-tal. | 6 500 SEK |
| 709 | STIG LINDBERG, vaser, 2 st Gustavsberg Studio, 1940/50-tal. | 7 000 SEK |
| 710 | STIG LINDBERG, vaser, 2 st Gustavsberg Studio, 1940/50-tal. | 6 700 SEK |
| 711 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963. | 16 500 SEK |
| 712 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1960. | 4 400 SEK |
| 713 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1966. | 10 500 SEK |
| 714 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965. | 11 500 SEK |
| 715 | STIG LINDBERG, golvvas, Gustavsberg Studio, 1964. | 13 500 SEK |
| 716 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1960. | 11 500 SEK |
| 717 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965. | Återrop |
| 718 | STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1963. | 3 500 SEK |
| 719 | STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1966. | 7 000 SEK |
| 720 | STIG LINDBERG, vaser, 3 st samt skål. Gustavsberg Studio 1965-68. | 4 100 SEK |
| 721 | STIG LINDBERG, plaketter, 5 st Gustavsberg Studio 1970-tal. | 7 100 SEK |
| 722 | VAS, stengods. Anders Bruno Liljefors, Gustavsberg Studio 1952. | Återrop |
| 723 | LISA LARSON, vas, Gustavsberg Studio 1950-tal. | 1 700 SEK |
| 724 | LISA LARSON, skulptur, Gustavsbergs Studio. | 7 000 SEK |
| 725 | LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg. | 21 000 SEK |
| 726 | KARIN BJÖRQUIST, servis, 36, delar, "Nobelservisen", Rörstrand. | 16 500 SEK |
| 727 | HERTHA BENGTSSON, servis, 84 delar, "Blå eld", Rörstrand. | 17 500 SEK |
| 728 | GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstand. | 16 000 SEK |
| 729 | GUNNAR NYLUND, bisonoxe, Rörstrand. | 3 600 SEK |
| 731 | ISAAC GRÜNEWALD, fat, Rörstrand 1943. | Återrop |
| 732 | SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, "Six-sided", Rörstrand. | 6 000 SEK |
| 733 | ERIK & INGRID TRILLER, vas, Tobo. | 7 000 SEK |
| 734 | TYRA LUNDGREN, fågel. | 6 500 SEK |
| 735 | TYRA LUNDGREN, fågel. | 6 000 SEK |
| 736 | TYRA LUNDGREN, fågelunge. | 6 500 SEK |
| 737 | TYRA LUNDGREN, fågel. | 3 800 SEK |
| 738 | ÅKE HOLM, "Jona kastas i havet", figurgrupp, Höganäs 1950-tal. | 5 000 SEK |
| 739 | HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike. | 125 000 SEK |
| 740 | HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike. | 35 000 SEK |
| 741 | HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike. | 23 000 SEK |
| 742 | HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike. | 3 000 SEK |
| 743 | HANS HEDBERG, ägg, Biot Frankrike. | 4 200 SEK |
| 744 | HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike. | 15 000 SEK |
| 745 | HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike. | 3 600 SEK |
| 746 | HANS HEDBERG, ägg, Biot Frankrike. | 3 400 SEK |
| 747 | HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike. | 21 000 SEK |
| 748 | HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike. | 5 500 SEK |
| 749 | HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike. | 7 500 SEK |
| 750 | TOMAS ANAGRIUS, lockurnor, 2 st samt skål, Kvidinge. | 2 800 SEK |
| 752 | ULLA & GUSTAV KRAITZ, tjur, Fogdarp, Förslövsholm. | 5 500 SEK |
| 753 | PATRICK NORDSTRÖM, urna med lock, Den Kongelige porcelainsfabrik, Danmark 1922. | 14 000 SEK |
| 754 | JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien. | 10 000 SEK |
| 755 | GERHARD HENNING, figurgrupp för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1920. | 7 000 SEK |
| 756 | GERHARD HENNING, figurgrupp för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark. | 7 000 SEK |
| 757 | GERHARD HENNING, figurgrupp för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark. | 5 500 SEK |
| 758 | GERHARD HENNING, figurgrupp, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1920. | Återrop |
| 759 | AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1968. | 20 000 SEK |
| 760 | ERIK PLØEN vas, Norge. | 7 000 SEK |
| 761 | BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland. | 42 000 SEK |
| 762 | BIRGER KAIPIAINEN, fat. Finland. | 32 000 SEK |
| 763 | GUIDO GAMBONE, skål, Italien, 1950-tal. | 3 000 SEK |
| 764 | BIRGER KAIPIANEN, fat, Arabia, Finland. | 4 800 SEK |
| 765 | RUT BRYK, väggrelief, Arabia Finland. | 50 000 SEK |
| 766 | GUIDO GAMBONE, skål, Italien, 1950-tal. | Återrop |
| 767 | PABLO PICASSO, kanna, "Pichet gravé gris", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954. | 54 000 SEK |
| 768 | PABLO PICASSO, vas, "Chouette femme", Madoura Vallauris, Frankrike 1951. | 33 000 SEK |
| 769 | PABLO PICASSO, tallrik, "Visage no 0" Madoura, Vallauris, Frankrike 1963. | 30 000 SEK |
| 770 | PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960. | 28 000 SEK |
| 771 | PABLO PICASSO, kanna, "Pichet tête", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953. | 10 000 SEK |
| 772 | PABLO PICASSO, vas, "Chouette femme", Madoura Vallauris Frankrike 1951. | 33 000 SEK |
| 773 | PABLO PICASSO skålfat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952. | 9 800 SEK |
| 774 | CORNEILLE BEVERLOO, fat, F. Delille, Paris 1998. | 10 000 SEK |
| 775 | KNUTEN VÄVNAD. "Vättervågor". Flossavariant. 297 x 40,5 cm. Komponerad av Selma Giöbel omkring 1910. | 4 700 SEK |
| 776 | KUDDAR, ett par. "Knoppen". Gobelängteknik. 34 x 47 cm vardera. Signerade MMF. | 9 500 SEK |
| 777 | VÄVNAD/KUDDE. "Kapten Kristi". Inplock på linnebotten. 56 x 66,5 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström. | 4 000 SEK |
| 778 | VÄVNAD och SKISS. Vävnad "Blomlapp": "Axet" signerad AB MMF, 25 x 23,2 cm. Skiss till variant av "Salerno, blå" påskrift à tergo, 23 x 21,5 cm. | 2 200 SEK |
| 779 | VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 32,5 x 42 cm. Signerad AMF. | 10 500 SEK |
| 780 | DRAPERI. "Kungsljus". Rölakan. 242 x 150 cm. Signerat MMF. | 9 500 SEK |
| 781 | DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 212,5 x 131,5 cm. Signerat AB MMF. | 18 500 SEK |
| 782 | DRAPERI. "Grodblad, blå". Inplock på linnebotten. 179 x 75 cm. Signerad MMF. | 10 000 SEK |
| 783 | DRAPERI. Inplock på linnebotten. 255 x 150 cm. Sverige 1900-talets förra hälft. | 14 000 SEK |
| 784 | DRAPERI. Inplock på linnebotten. 229,5 x 146 cm. Komponerat av Ingrid Dessau. | 13 500 SEK |
| 785 | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 309 x 253 cm. Signerad AB MMF BN. | 75 000 SEK |
| 785A | MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 246 x 182 cm. Signerad AB MMF BN. | 60 000 SEK |
| 786 | MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 294,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 25 000 SEK |
| 787 | MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 282 x 211 cm. Signerad AB MMF BN. | 35 000 SEK |
| 788 | MATTA. "Tånga, ljus, blå, grå". 238 x 195,5 cm. Gobelängteknik. Signerad AB MMF BN. | 42 000 SEK |
| 789 | MATTA, "Ängarna". Flossa. 310 x 211,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 28 000 SEK |
| 790 | MATTA. "Tånga, ljus". 236 x 175,5 cm. Gobelängteknik. Signerad AB MMF BN. | 23 000 SEK |
| 791 | MATTA. "Strålblomman grå". Gobelängteknik. 231 x 168 cm. Signerad AB MMF BN. | 12 000 SEK |
| 792 | MATTA. "Park röd, Korsnäs". Gobelängteknik. 284 x 224,5 cm. Signerad AB MMF BN. | 105 000 SEK |
| 793 | MATTA. "Paula, gul". Gobelängteknik. 323,5 x 277 cm. Signerad AB MMF BN. | 115 000 SEK |
| 794 | MATTA. "Hästbete". Flossa. 332 x 281 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström 1915. | 100 000 SEK |
| 795 | MATTA. Flossa. 315 x 267 cm. Sverige 1920-tal. | 42 000 SEK |
| 795A | MATTA. Flossa. 312 x 205,5 cm. Signerad MG (Märtha Gahn). | 7 000 SEK |
| 796 | MATTA. Reliefflossa. 241 x 116 cm. Sverige 1920-50-tal. | 19 000 SEK |
| 797 | MATTA. Reliefflossa. 220,5 x 114,5 cm. Vävd av Viola Carlberg på Kalmar Läns Hemslöjd omkring 1950. | 10 000 SEK |
| 798 | MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 274 x 174,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 36 000 SEK |
| 799 | MATTA. Reliefflossa. 226 x 178,5 cm. Signerad Brita Grahn. Sverige omkring 1950. | 22 000 SEK |
| 799A | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 32 000 SEK |
| 799B | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 252 x 199,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 15 000 SEK |
| 800 | MATTA. "Grön äng". Rölakan. 240 x 171 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 12 500 SEK |
| 801 | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 217 x 154,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 8 500 SEK |
| 801A | MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 242 x 170 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 9 000 SEK |
| 802 | MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 281,5 x 198,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 38 000 SEK |
| 803 | MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 206,5 x 159,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 12 500 SEK |
| 804 | MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 258 x 131,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström). | 14 000 SEK |