Höstens Moderna 563

Slutpriser

Nr.FöremålKlubbat pris
708STIG LINDBERG, fat, Gustavsberg Studio 1940-50-tal.6 500 SEK
709STIG LINDBERG, vaser, 2 st Gustavsberg Studio, 1940/50-tal.7 000 SEK
710STIG LINDBERG, vaser, 2 st Gustavsberg Studio, 1940/50-tal.6 700 SEK
711STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1963.16 500 SEK
712STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1960.4 400 SEK
713STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio, 1966.10 500 SEK
714STIG LINDBERG, vas, Gustavsbergs Studio 1965.11 500 SEK
715STIG LINDBERG, golvvas, Gustavsberg Studio, 1964.13 500 SEK
716STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1960.11 500 SEK
717STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1965.Återrop
718STIG LINDBERG, skål, Gustavsberg Studio 1963.3 500 SEK
719STIG LINDBERG, vas, Gustavsberg Studio 1966.7 000 SEK
720STIG LINDBERG, vaser, 3 st samt skål. Gustavsberg Studio 1965-68.4 100 SEK
721STIG LINDBERG, plaketter, 5 st Gustavsberg Studio 1970-tal.7 100 SEK
722VAS, stengods. Anders Bruno Liljefors, Gustavsberg Studio 1952.Återrop
723LISA LARSON, vas, Gustavsberg Studio 1950-tal.1 700 SEK
724LISA LARSON, skulptur, Gustavsbergs Studio.7 000 SEK
725LISA LARSON, skulptur, Gustavsberg.21 000 SEK
726KARIN BJÖRQUIST, servis, 36, delar, "Nobelservisen", Rörstrand.16 500 SEK
727HERTHA BENGTSSON, servis, 84 delar, "Blå eld", Rörstrand.17 500 SEK
728GUNNAR NYLUND, golvvas, Rörstand.16 000 SEK
729GUNNAR NYLUND, bisonoxe, Rörstrand.3 600 SEK
731ISAAC GRÜNEWALD, fat, Rörstrand 1943.Återrop
732SIGNE PERSSON-MELIN Tekanna, "Six-sided", Rörstrand.6 000 SEK
733ERIK & INGRID TRILLER, vas, Tobo.7 000 SEK
734TYRA LUNDGREN, fågel.6 500 SEK
735TYRA LUNDGREN, fågel.6 000 SEK
736TYRA LUNDGREN, fågelunge.6 500 SEK
737TYRA LUNDGREN, fågel.3 800 SEK
738ÅKE HOLM, "Jona kastas i havet", figurgrupp, Höganäs 1950-tal.5 000 SEK
739HANS HEDBERG, äpple, Biot Frankrike.125 000 SEK
740HANS HEDBERG, äpple, Biot, Frankrike.35 000 SEK
741HANS HEDBERG, päron, Biot, Frankrike.23 000 SEK
742HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.3 000 SEK
743HANS HEDBERG, ägg, Biot Frankrike.4 200 SEK
744HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.15 000 SEK
745HANS HEDBERG, ägg, Biot, Frankrike.3 600 SEK
746HANS HEDBERG, ägg, Biot Frankrike.3 400 SEK
747HANS HEDBERG, tvättsvamp, Biot, Frankrike.21 000 SEK
748HANS HEDBERG, ask med lock, Biot, Frankrike.5 500 SEK
749HANS HEDBERG, burk med lock, Biot, Frankrike.7 500 SEK
750TOMAS ANAGRIUS, lockurnor, 2 st samt skål, Kvidinge.2 800 SEK
752ULLA & GUSTAV KRAITZ, tjur, Fogdarp, Förslövsholm.5 500 SEK
753PATRICK NORDSTRÖM, urna med lock, Den Kongelige porcelainsfabrik, Danmark 1922.14 000 SEK
754JOSEF LORENZL, figurin, Goldscheider, Wien.10 000 SEK
755GERHARD HENNING, figurgrupp för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark, 1920.7 000 SEK
756GERHARD HENNING, figurgrupp för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.7 000 SEK
757GERHARD HENNING, figurgrupp för Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark.5 500 SEK
758GERHARD HENNING, figurgrupp, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1920.Återrop
759AXEL SALTO, vas, Den Kongelige Porcelainsfabrik, Danmark 1968.20 000 SEK
760ERIK PLØEN vas, Norge.7 000 SEK
761BIRGER KAIPIAINEN, fat, Arabia Finland.42 000 SEK
762BIRGER KAIPIAINEN, fat. Finland.32 000 SEK
763GUIDO GAMBONE, skål, Italien, 1950-tal.3 000 SEK
764BIRGER KAIPIANEN, fat, Arabia, Finland.4 800 SEK
765RUT BRYK, väggrelief, Arabia Finland.50 000 SEK
766GUIDO GAMBONE, skål, Italien, 1950-tal.Återrop
767PABLO PICASSO, kanna, "Pichet gravé gris", Madoura, Vallauris, Frankrike 1954.54 000 SEK
768PABLO PICASSO, vas, "Chouette femme", Madoura Vallauris, Frankrike 1951.33 000 SEK
769PABLO PICASSO, tallrik, "Visage no 0" Madoura, Vallauris, Frankrike 1963.30 000 SEK
770PABLO PICASSO, fat, "Visage à la cravate", Madoura, Vallauris, Frankrike 1960.28 000 SEK
771PABLO PICASSO, kanna, "Pichet tête", Madoura, Vallauris, Frankrike 1953.10 000 SEK
772PABLO PICASSO, vas, "Chouette femme", Madoura Vallauris Frankrike 1951.33 000 SEK
773PABLO PICASSO skålfat, "Picador", Madoura, Vallauris, Frankrike 1952.9 800 SEK
774CORNEILLE BEVERLOO, fat, F. Delille, Paris 1998.10 000 SEK
775KNUTEN VÄVNAD. "Vättervågor". Flossavariant. 297 x 40,5 cm. Komponerad av Selma Giöbel omkring 1910.4 700 SEK
776KUDDAR, ett par. "Knoppen". Gobelängteknik. 34 x 47 cm vardera. Signerade MMF.9 500 SEK
777VÄVNAD/KUDDE. "Kapten Kristi". Inplock på linnebotten. 56 x 66,5 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström.4 000 SEK
778VÄVNAD och SKISS. Vävnad "Blomlapp": "Axet" signerad AB MMF, 25 x 23,2 cm. Skiss till variant av "Salerno, blå" påskrift à tergo, 23 x 21,5 cm.2 200 SEK
779VÄVNAD. "Blå Crocus". Gobelängvariant. 32,5 x 42 cm. Signerad AMF.10 500 SEK
780DRAPERI. "Kungsljus". Rölakan. 242 x 150 cm. Signerat MMF.9 500 SEK
781DRAPERI. "Rågen". Inplock på linnebotten. 212,5 x 131,5 cm. Signerat AB MMF.18 500 SEK
782DRAPERI. "Grodblad, blå". Inplock på linnebotten. 179 x 75 cm. Signerad MMF.10 000 SEK
783DRAPERI. Inplock på linnebotten. 255 x 150 cm. Sverige 1900-talets förra hälft.14 000 SEK
784DRAPERI. Inplock på linnebotten. 229,5 x 146 cm. Komponerat av Ingrid Dessau.13 500 SEK
785MATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 309 x 253 cm. Signerad AB MMF BN.75 000 SEK
785AMATTA. "Snäckorna". Gobelängteknik. 246 x 182 cm. Signerad AB MMF BN.60 000 SEK
786MATTA. "Nejlikan grå". Gobelängteknik. 294,5 x 231,5 cm. Signerad AB MMF BN.25 000 SEK
787MATTA. "Tånga ljus". Gobelängteknik. 282 x 211 cm. Signerad AB MMF BN.35 000 SEK
788MATTA. "Tånga, ljus, blå, grå". 238 x 195,5 cm. Gobelängteknik. Signerad AB MMF BN.42 000 SEK
789MATTA, "Ängarna". Flossa. 310 x 211,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).28 000 SEK
790MATTA. "Tånga, ljus". 236 x 175,5 cm. Gobelängteknik. Signerad AB MMF BN.23 000 SEK
791MATTA. "Strålblomman grå". Gobelängteknik. 231 x 168 cm. Signerad AB MMF BN.12 000 SEK
792MATTA. "Park röd, Korsnäs". Gobelängteknik. 284 x 224,5 cm. Signerad AB MMF BN.105 000 SEK
793MATTA. "Paula, gul". Gobelängteknik. 323,5 x 277 cm. Signerad AB MMF BN.115 000 SEK
794MATTA. "Hästbete". Flossa. 332 x 281 cm. Komponerad av Märta Måås-Fjetterström 1915.100 000 SEK
795MATTA. Flossa. 315 x 267 cm. Sverige 1920-tal.42 000 SEK
795AMATTA. Flossa. 312 x 205,5 cm. Signerad MG (Märtha Gahn).7 000 SEK
796MATTA. Reliefflossa. 241 x 116 cm. Sverige 1920-50-tal.19 000 SEK
797MATTA. Reliefflossa. 220,5 x 114,5 cm. Vävd av Viola Carlberg på Kalmar Läns Hemslöjd omkring 1950.10 000 SEK
798MATTA. "Skvattram". Reliefflossa. 274 x 174,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).36 000 SEK
799MATTA. Reliefflossa. 226 x 178,5 cm. Signerad Brita Grahn. Sverige omkring 1950.22 000 SEK
799AMATTA. "Grön äng". Rölakan. 300 x 202 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).32 000 SEK
799BMATTA. "Grön äng". Rölakan. 252 x 199,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).15 000 SEK
800MATTA. "Grön äng". Rölakan. 240 x 171 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).12 500 SEK
801MATTA. "Bruna heden". Rölakan. 217 x 154,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).8 500 SEK
801AMATTA. "Bruna heden". Rölakan. 242 x 170 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).9 000 SEK
802MATTA. "Nyponblomman". Rölakan. 281,5 x 198,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).38 000 SEK
803MATTA. "Porslinsmattan". Rölakan. 206,5 x 159,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).12 500 SEK
804MATTA. "Vita Rutmattan". Rölakan. 258 x 131,5 cm. Signerad AB MMF (AB Märta Måås-Fjetterström).14 000 SEK